Władze Poznania składają kwiaty pod pomnikiem Armii Czerwonej

Aktualizacja: 2012-03-10 9:15 pm

Na końcu głównej alei cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej znajdującego się na poznańskiej cytadeli, stoi wysoka kolumna z umieszczoną na środku pięcioramienną gwiazdą, symbolem ZSRR. U jej podnóża we wnęce leży kilkanaście bukietów i wiązanek kwiatów przyozdobionych szarfami. Wnęka jest wypełniona pamiątkowymi tablicami, jedna w języku polskim, druga w rosyjskim. To rozkaz gratulacyjny Naczelnego Głównodowodzącego wydany z okazji zdobycia Poznania 23 lutego 1945 roku, podpisany: Naczelny Głównodowodzący Marszałek Związku Radzieckiego J. Stalin.

Sowieccy wyzwoliciele bratniej, polskiej ludności ziemi wielkopolskiej uwięzili, wywieźli i zamordowali do 30 000 jej mieszkańców. Pod pomnikiem roi się od bukietów kwiatów i pamiątkowych wieńców.

Kto składał te kwiaty, jakie napisy widnieją na szarfach pamiątkowych? Lista jest długa: Prezydent Miasta Poznania, Rada Miasta Poznania, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Zarząd Województwa Wielkopolskiego, Wymiar Sprawiedliwości Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Poznańskie Bractwo Kurkowe, Komenda Miejska Policji w Poznaniu, Sejmik Województwa Wielkopolskiego, Kolegium Rektorów m. Poznania, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Zaobserwował to, i wiadomością podzielił się dr Dariusz Piotr Kucharski.

Komu i czemu oddają cześć te kwiaty, jakiego rodzaju wyrażają wdzięczność? Czy Ci, którzy akceptują składanie tego rodzaju artefaktów w takim miejscu, mają świadomość, że uczestniczą w dalszym zakłamywaniu historii? 

Źołnierze Wyklęci w dniu ustanowionego dla nich święta państwowego, nie doczekali się godnego uhonorowania przez większość urzędów i instytucji, w tym i tych wymienionych powyżej. Na szczęście społeczeństwo stanęło na wysokości zadania organizując uroczystość i tłumnie w niej uczestnicząc.

Źródło: wpolityce.pl

luk

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=53292 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]