Wikileaks ujawnia: katastrofa w Smoleńsku wynikiem „celowych działań” Rosjan

Wikileaks publikuje depesze Stratforu (prywatnej organizacji wywiadowczej, nazywanej cieniem CIA). Wynika z nich, że do wypadku 10 kwietnia 2010 r. mogło dojść w wyniku „celowych działań” Rosjan – informuje „Rzeczpospolita”.

Portal WikiLeaks, który od 27 lutego ujawnia służbowe e-maile pracowników Stratforu opublikował kilka e-maili dotyczących katastrofy smoleńskiej.

W wiadomości z 22 kwietnia 2010 r. wiceprezydent firmy Fred Burton cytuje opinie Siergieja Tretiakowa (byłego rosyjskiego szpiega, najwyżej postawionego agenta KGB, a potem Służby Wywiadu Zagranicznego, który przeszedł na stronę Amerykanów), który w rozmowie z nim twierdził, że „Rosjanie celowo nie pozwolili na lądowanie samolotu, wiedząc, że polski prezydent albo zmusiłby pilota do lądowania, albo samolot zawróciłby i nie wylądował na miejscu”. Pokrzyżowaliby w ten sposób plany uroczystości rocznicy mordu katyńskiego.

W odpowiedzi inny analityk Stratforu Marko Papic pisze, że pokrywa się to z tym, co powiedziały mu „jego źródła”.

Z raportu polskiej komisji Jerzego Millera wynika jednak co innego. Decyzja o lądowaniu polskiego tupolewa pod Smoleńskiem miała po stronie rosyjskiej zapadać w całkowitym chaosie. Kontrolerzy lotów, wbrew przepisom, konsultowali się z wojskowymi przełożonymi, czy w tak fatalnych warunkach zezwolić na lądowanie. Ostatecznie uznali, że przerzucą odpowiedzialność za decyzję o posadzeniu maszyny na pilota. Komisja wytknęła im, że nie zamknęli lotniska.

KOMENTARZ BIBUŁY: To, że „do wypadku 10 kwietnia 2010 r. mogło dojść w wyniku „celowych działań” Rosjan” można było ustalić już dużo wcześniej na podstawie analizy tzw. wypadku, miejsca tzw. katastrofy, zachowania się tzw. świadków i innych przyczynek. Tzw. przeciek zanotowany przez Wikileaks nie jest zatem żadną nowością i niewiele wnosi w sprawie dojścia do prawdy.

Zamiast dreptać w miejscu albo maszerować w ślepą uliczkę, należy na poważnie spróbować odpowiedzieć na pytania zadane przez blogera Free Your Mind, autora najobszerniejszego i najcelniejszego dotychczas opracowania na temat tzw. katastrofy smoleńskiej:

Za: Nowy Ekran (09.03.2012) | http://janpinski.nowyekran.pl/post/55439,wikileaks-ujawnia-katastrofa-w-smolensku-wynikiem-celowych-dzialan-rosjan

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content