Wikileaks ujawnia: katastrofa w Smoleńsku wynikiem “celowych działań” Rosjan

Aktualizacja: 2012-03-9 9:04 am

Wikileaks publikuje depesze Stratforu (prywatnej organizacji wywiadowczej, nazywanej cieniem CIA). Wynika z nich, że do wypadku 10 kwietnia 2010 r. mogło dojść w wyniku „celowych działań” Rosjan – informuje “Rzeczpospolita”.

Portal WikiLeaks, który od 27 lutego ujawnia służbowe e-maile pracowników Stratforu opublikował kilka e-maili dotyczących katastrofy smoleńskiej.

W wiadomości z 22 kwietnia 2010 r. wiceprezydent firmy Fred Burton cytuje opinie Siergieja Tretiakowa (byłego rosyjskiego szpiega, najwyżej postawionego agenta KGB, a potem Służby Wywiadu Zagranicznego, który przeszedł na stronę Amerykanów), który w rozmowie z nim twierdził, że „Rosjanie celowo nie pozwolili na lądowanie samolotu, wiedząc, że polski prezydent albo zmusiłby pilota do lądowania, albo samolot zawróciłby i nie wylądował na miejscu”. Pokrzyżowaliby w ten sposób plany uroczystości rocznicy mordu katyńskiego.

W odpowiedzi inny analityk Stratforu Marko Papic pisze, że pokrywa się to z tym, co powiedziały mu „jego źródła”.

Z raportu polskiej komisji Jerzego Millera wynika jednak co innego. Decyzja o lądowaniu polskiego tupolewa pod Smoleńskiem miała po stronie rosyjskiej zapadać w całkowitym chaosie. Kontrolerzy lotów, wbrew przepisom, konsultowali się z wojskowymi przełożonymi, czy w tak fatalnych warunkach zezwolić na lądowanie. Ostatecznie uznali, że przerzucą odpowiedzialność za decyzję o posadzeniu maszyny na pilota. Komisja wytknęła im, że nie zamknęli lotniska.

KOMENTARZ BIBUŁY: To, że “do wypadku 10 kwietnia 2010 r. mogło dojść w wyniku „celowych działań” Rosjan” można było ustalić już dużo wcześniej na podstawie analizy tzw. wypadku, miejsca tzw. katastrofy, zachowania się tzw. świadków i innych przyczynek. Tzw. przeciek zanotowany przez Wikileaks nie jest zatem żadną nowością i niewiele wnosi w sprawie dojścia do prawdy.

Zamiast dreptać w miejscu albo maszerować w ślepą uliczkę, należy na poważnie spróbować odpowiedzieć na pytania zadane przez blogera Free Your Mind, autora najobszerniejszego i najcelniejszego dotychczas opracowania na temat tzw. katastrofy smoleńskiej:

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=53211 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]