Wizy do USA nie będą zniesione

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, podczas środowego spotkania z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim powiedziała, że nie ma możliwości, aby w tym roku doszło do zniesienia amerykańskich wiz wjazdowych dla Polaków.

Clinton oświadczyła, że choć w Kongresie jest wielu zwolenników włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego, to jednak istnieją silne ośrodki przeciwne takiemu rozwiązaniu.

Przy okazji spotkania Baracka Obamy z Bronisławem Komorowskim (grudzień 2010) padła obietnica włączenia Polski do programu przed końcem prezydentury obecnego rezydenta Białego Domu. Już wiemy, że tak się nie stanie – w tym kontekście zabawnie brzmią tłumaczenia niektórych polskich mediów, które przypominają, że Obama nie uściślił, czy chodzi mu o pierwszą czy drugą kadencję.

Znamienne wydają się tutaj także słowa samego ministra Sikorskiego, który pytany, czy jest niezadowolony z wiadomości przekazanej ustami Clinton stwierdził, że: „Jesteśmy w tym samym stanie zadowolenia i niezadowolenia od wielu lat”.

Choć kolejne nadwiślańskie rządy od dawien dawna starają się uzyskać zwolnienie obywateli polskich z przymusu wizowego i każdy kolejny gabinet wieszczy w tej dziedzinie ogromne sukcesy, nasz „największy sojusznik” nadal „nie potrafi” przezwyciężyć ogromnych trudności, by Polskę do programu ruchu bezwizowego włączyć. Nie pomagają tutaj ani płomiennie-wiernopoddańcze deklaracje naszych ministrów i prezydentów, ani na poły wasalna postawa przy okazji kolejnych bliskowschodnich wypraw. Sposób traktowania Polski, jaki od lat stosowany jest w kwestii wizowej przez administrację rządową USA, jest bardzo konkretnym przykładem na to, jak poważnie nasze kolejne rządy odbierane są po drugiej stronie Atlantyku.

Mikołaj Kamiński

Za: narodowcy.net (Marzec 8, 2012) | http://narodowcy.net/wizy-do-usa-nie-beda-zniesione/2012/03/08/

Skip to content