Szokujące zarobki w telewizji publicznej

Średnia płaca w TVP w 2011 r. wynosiła 6,9 tys. zł brutto. Telewizja publiczna płaci swoim pracownikom mniej więcej tyle, ile stacje komercyjne. Sęk w tym, że zatrudnia ich kilka razy więcej, pisze „Puls Biznesu”. Informacje podaje portal interia.pl.

Polsat płacił w ub. roku średnio 6,6 tys. zł. Najlepsze wynagrodzenie zapewniał TVN – aż 8,1 tys. zł. Średnie płace w obu tych stacjach „PB” wyliczył na podstawie informacji podanych w raportach giełdowych (koszty wynagrodzeń oraz liczba pracowników).

Telewizja Polska ma zakończyć rok 2012 stratą w wysokości 60 mln zł. Taki wynik finansowy zakłada przedstawiony przez zarząd, a zaakceptowany w poniedziałek wieczorem przez radę nadzorczą plan ekonomiczno-finansowy spółki. więcej »

Zatrudniająca aż 3632 pracowników telewizja publiczna musiała jednak na wynagrodzenia przeznaczyć znacznie więcej pieniędzy, niż jej konkurenci – Polsat (862 osoby) i TVN (1532).

 

Średnia płaca w TVP była również wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w mediach (w/g GUS w styczniu 2012 r. wynosiło 6612 zł). A także o połowę wyższa niż w sektorze publicznym (4479 zł) i dwukrotnie wyższa niż w sektorze przedsiębiorstw (3666 zł).

Rozpiętość zarobków w TVP jest wręcz szokująca – od 925 zł miesięcznie dla jednego z pracowników OTV Olsztyn (znacznie poniżej ustawowej płacy minimalnej) do 57 044 dla jednego z dziennikarzy OTV w Poznaniu.

TVP planuje oszczędności. Pytanie gdzie ich dokonać. Działa w niej blisko 30 związków. Ok. 300 osób zajmujących się działalnością związkową nie można zwolnić ani nawet zweryfikować ich przydatności.

W 2010 r. telewizja Polsat była najbardziej efektywną spółką wśród największych nadawców.

Zysk netto wypracowany przez jednego etatowego pracownika w Polsacie wyniósł w 2010 roku 234,6 tys. zł, podczas gdy w TVN był na poziomie 186,7 tys. zł, a w państwowej telewizji zaledwie 5,2 tys. zł i to tylko dlatego, że spółkę chroniła tarcza podatkowa.

Analogicznie na jednego pracownika przypadało w Polsacie i TVN ponad 1,1 mln zł wypracowanych przychodów ze sprzedaży, a w TVP tylko 398,6 tys. zł i to liczonych łącznie z wpływami z abonamentu RTV.

Stacje komercyjne o wiele lepiej wypadają też jeśli chodzi o skuteczność wypracowywania udziałów w widowni. W Polsacie jeden procent udziału w ogólnopolskiej widowni wypracowało w 2010 r. 14 etatowców, podczas gdy w TVN było do tego potrzeba 70 osób, a w TVP aż 102.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Liczba pracowników publicznej telewizji w 2010 roku przekraczała 4 tys., podczas gdy w TVN na etacie pracowało niecałe 1,5 tys. osób, a w Polsacie – 839.

(www.interia.pl)

Za: Nowy Ekran (07.03.2012) | http://aleksanderpinski.nowyekran.pl/post/55253,szokujace-zarobki-w-telewizji-publicznej

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content