Aktualizacja strony została wstrzymana

Berlin: Budynek ambasady RP nadal straszy

Korespondentowi „Codziennej” udało się ustalić, że przez najbliższe kilka lat zrujnowany budynek starej Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie przy Unter den Linden nadal będzie niszczał, strasząc mieszkańców niemieckiej stolicy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie potrafi sobie z tym problemem poradzić.

(foto. Beek100/creativecommons.org/ licenses/by-sa/3.0/deed.pl)

Okazały budynek położony w wyjątkowo prestiżowym miejscu Berlina, tuż obok Bramy Brandenburskiej, prawie na wprost słynnego hotelu Adlon, niszczeje. Najpierw służył jako siedziba polskiej ambasady w NRD, a do 2000 r. mieściła się w nim ambasada RP. Dyplomaci na początku nowego tysiąclecia przenieśli się do niezbyt dużego budynku w zachodniej części Berlina. W rozmowie z „Codzienną” Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych przypomniał, że w 2006 r. w ówczesnym MSZ-ecie powołano specjalny zespół, którego zdaniem było rozwiązanie problemu siedziby Ambasady RP w Berlinie. Niestety kolejny rząd nie kontynuował pracy, lecz wszystko zaczął od początku i w rezultacie sprawa do dziś nie została rozwiązana.

Ówczesny sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski w 2008 r. publicznie zapewniał, że w sprawie budynku przy Unter den Linden szybko zostaną podjęte decyzje, bo to właśnie tam powinna się znajdować polska placówka. Z tych wszystkich zapewnień nie pozostało nic. Na nasze pytanie Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pisze: „Wyburzenie obecnego budynku i budowa nowego obiektu przy Unter den Linden nastąpi w latach 2014-2016”. To jednak tylko deklaracja. Brak postępu w tej sprawie potwierdza w rozmowie z „Codzienną” pracownica Ambasady RP w Berlinie Janina Majewska, która przyznaje, że sytuacja budynku przy Unter den Linden nadal jest niejasna.

Rozwiązanie tego problemu idzie jakoś wyjątkowo kulawo i tu w Berlinie wszyscy Polacy już się wstydzimy za ten budynek – powiedziała nam Majewska, zapewniając, że w dalszym ciągu zamiarem ministerstwa jest wyburzenie starego budynku i wybudowanie czegoś nowego. Ostatni konkurs na projekt przebudowy gmachu, który się odbył w 2010 r., został unieważniony i ciągle nie ma wykonawcy.

Budynek stoi przy jednej z głównych ulic Berlina, gdzie znajdują się m.in. przedstawicielstwa Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Węgier czy Rosji, więc na jakiekolwiek zmiany budowlane w tym miejscu musi się zgodzić berliński senat. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Codzienna”, polska strona jak dotąd ani razu nie przedstawiła tam żadnych oficjalnych dokumentów.

Za: niezalezna.pl (2012-03-05) | http://niezalezna.pl/24674-polski-pustostan-nadal-straszy | Polski pustostan nadal straszy