Niemcy: Wirtualna podróż po „garażach” tamtejszego dystryktu FSSPX

Złośliwi mają w zwyczaju mówić, że księża należący do Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X „odprawiają po garażach”.

Kaplica FSSPX pw. św. Józefa urządzona w ładowni dawnej barki zacumowanej w porcie w Hadze, w Holandii.

Kaplica FSSPX pw. św. Józefa urządzona w ładowni dawnej barki jest znakomitym przykładem determinacji wiernych pragnących dostępu do tradycyjnej Mszy i zdrowej doktryny

To, gdzie celebrują księża FSSPX, jest pochodną dwóch okoliczności: możliwości wiernych, którzy ich zapraszają i wolą wysłuchać Mszy w skromnej kaplicy niż nie wysłuchać jej wcale, i tego, że w świątyniach, które zostały zbudowane przez ich przodków dla sprawowania prawdziwie katolickiego kultu, głoszone są dziś modernistyczne nauki i celebrowana sprotestantyzowana liturgia.

Sami księża, wieloletni członkowie Bractwa, opowiadają o tym, że na samym początku jego istnienia, zanim jeszcze w wielu krajach świata zaczęły powstawać skromne kaplice, wierni w Szwajcarii, Francji i Niemczech prosili ich o sprawowanie Mszy mimo niemożności korzystania z kościołów. Dla dobra dusz godzili się odprawiać w każdym miejscu, które z definicji nie było niegodne, a zapewniało dach nad głową celebransa i nad głowami ludu. To wówczas ””  bez złośliwości, a nawet z odrobiną humoru ”” zaczęto nazywać takie miejsca Notre-Dame du Garage, „kościołami Matki Bożej Garażowej”.

Należący do FSSPX wybudowany w 1997r. neobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Stuttgarcie

Należący do FSSPX i wybudowany w 1997r. neobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Stuttgarcie

Dziś w wielu miejscach świata podobne sytuacje należą już do odległej przeszłości. Bractwo Św. Piusa X wciąż dynamicznie się rozwija i choć nadal powstają skromne kaplice, to coraz częściej ””  szczególnie tam gdzie piusowcy obecni są od wielu lat ”” budowane są kościoły, kaplice, przeoraty, klasztory i domy rekolekcyjne, które niewiele już mają wspólnego ze skromnymi początkami apostolatu FSSPX. Takim terenem jest z pewnością dystrykt niemiecki. Dziś, żeby się o tym przekonać, nie trzeba podróżować za Odrę, lecz można zwiedzić go wirtualnie.

Chcąc zobaczyć seminarium duchowne Najświętszego Serca w bawarskim Zaitzkofen, należy kliknąć tutaj, a monachijski kościół pw. Matki Bożej Patronki Bawarii ”” tutaj; znajdujące się w Wirtembergii: kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stuttgarcie ”” tutaj, kościół w Göffingen ”” tutaj, kościół pw. Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Kochendorfie ”” tutaj, kościół św. Józefa w Memmingen tutaj, a dom rekolekcyjny Porta CÅ“li w Lauterbach ”” tutaj; położone w Badenii: kościół pw. Krzyża Świętego w Reutlingen ”” tutaj, a klasztor w Reichenstein (przygotowywany do przybycia mnichów z Bellaigue) ”” tutaj; na koniec kościół Matki Boskiej Anielskiej w Saarbrücken w Kraju Saary ”” tutaj .

Klikając tutaj, można jeszcze obejrzeć panoramę seminarium duchownego w Écône ”” matecznika Bractwa znajdującego się na terenie Konfederacji Szwajcarskiej i tamtejszego dystryktu FSSPX (źródło: piusbruderschaft.de, 17 lutego 2012).

Za: Wiadomości Tradycji katolickiej (5 marca 2012) | http://news.fsspx.pl/?p=634

Skip to content