Lenin wróci na Stocznię Gdańską

Nad bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej pojawi się ponownie napis „Stocznia Gdańska im. Lenina”. Brama ma być zrekonstruowana i wyglądać jak podczas strajków w 1980 roku – podaje portal trojmiasto.pl.

Gdańsk zobowiązał się pomysł sfinansować i oprócz napisu upamiętniającego Lenina na bramie znajdzie się też baner z napisem „Proletariusze wszystkich zakładów. łączcie się”.

Brama została rozjechana przez czołg 16 grudnia 1981 r. w stanie wojennym. Napis z Leninem zniknął w latach 90., gdy Stocznia Gdańska stała się spółka akcyjną – przypomina portal.

Obecna stocznia to tylko symbol, który raz na cztery lata zwoduje jakiś statek. Natomiast Lenin był zimnym rewolucjonistą, co nie znaczy, że komunizm mu nie wyszedł. Sprawa jest delikatna. Napis łączy się z bramą, co wpisuje się w nurt przywrócenia pamięci. Pomysł jest chyba dobry, ale czuję w tym fałsz. Tak jak z Europejskim Centrum Solidarności, które ma się nijak do „Solidarności”, która była nurtem niepodległościowym, a nie europejskim – skomentował dla portalu Andrzej Gwiazda, współtwórca „Solidarności”.

Zrekonstruowana  brama ma być gotowa jeszcze przed Euro 2012.

Za: niezalezna.pl (2012-03-03) | http://niezalezna.pl/24569-lenin-wroci-na-stocznie-gdanska

Skip to content