Aktualizacja strony została wstrzymana

Izrael zbroi Azerbejdżan

Na tym blogu [orwellsky.com] niejednokrotnie było sugerowane, że potencjalny konflikt Izraela z Iranem może bardzo łatwo przenieść się na inne kraje regionu i ostatecznie doprowadzić do wybuchu nowej wielkiej wojny, która może przerodzić się w wojnę światową.

Tydzień temu z kolei pisałem na temat wypowiedzi Władymira Źyrinowskiego, który stwierdził, że ewentualny konflikt z Iranem może być początkiem III Wojny Światowej. Jako jeden z pierwszych etapów takiej wojny Źyrinowski podał włączenie się Azerbejdżanu, który od lat trwa z Armenią w stanie wojny o Górny Karabach. W przypadku nagłego wybuchu wojny w Iranie Azerowie mogą wykorzystać ten moment i zaatakować Armenię.
26 lutego przedstawiciele Izraela potwierdzili informacje o zawarciu umowy z Azerbejdżanem na sprzedaż dronów, pocisków przeciwlotniczych i systemów obrony przeciwrakietowej. Kontrakt wart był 1,6 miliona dolarów.

Urzędnicy potwierdzili wcześniejsze spekulacje izraelskich mediów, które już jesienią podawały informacje dotyczące sprzedaży 60 dronów stronie azerskiej, co więcej jeszcze we wrześniu 2011 roku na terenie spornej enklawy Górnego Karabachu zestrzelony został dron oznaczony jako azerski, lecz skonstruowany w Izraelu.

 Po co zbroić Azerbejdżan? Kaukaz od dawna był ważnym regionem, a znajdujące się tam państwa pozostają ze sobą w ciągłym konflikcie. Jeśli ktoś by chciał wywołać wojnę na szeroką skalę to jest to jedno z najlepszych miejsc by zacząć.

źródło: GlobalSecurity.org

Za: Orwellsky.com (2 marca 2012) | http://orwellsky.blogspot.com/2012/03/izrael-zbroi-azerbejdzan.html

Skip to content