Izrael zbroi Azerbejdżan

Aktualizacja: 2012-03-2 10:56 am

Na tym blogu [orwellsky.com] niejednokrotnie było sugerowane, że potencjalny konflikt Izraela z Iranem może bardzo łatwo przenieść się na inne kraje regionu i ostatecznie doprowadzić do wybuchu nowej wielkiej wojny, która może przerodzić się w wojnę światową.

Tydzień temu z kolei pisałem na temat wypowiedzi Władymira Źyrinowskiego, który stwierdził, że ewentualny konflikt z Iranem może być początkiem III Wojny Światowej. Jako jeden z pierwszych etapów takiej wojny Źyrinowski podał włączenie się Azerbejdżanu, który od lat trwa z Armenią w stanie wojny o Górny Karabach. W przypadku nagłego wybuchu wojny w Iranie Azerowie mogą wykorzystać ten moment i zaatakować Armenię.
26 lutego przedstawiciele Izraela potwierdzili informacje o zawarciu umowy z Azerbejdżanem na sprzedaż dronów, pocisków przeciwlotniczych i systemów obrony przeciwrakietowej. Kontrakt wart był 1,6 miliona dolarów.

Urzędnicy potwierdzili wcześniejsze spekulacje izraelskich mediów, które już jesienią podawały informacje dotyczące sprzedaży 60 dronów stronie azerskiej, co więcej jeszcze we wrześniu 2011 roku na terenie spornej enklawy Górnego Karabachu zestrzelony został dron oznaczony jako azerski, lecz skonstruowany w Izraelu.

 Po co zbroić Azerbejdżan? Kaukaz od dawna był ważnym regionem, a znajdujące się tam państwa pozostają ze sobą w ciągłym konflikcie. Jeśli ktoś by chciał wywołać wojnę na szeroką skalę to jest to jedno z najlepszych miejsc by zacząć.

źródło: GlobalSecurity.org

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=52748 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]