INDECT – szatański program inwigilacji

INDECT, czyli Inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla celów bezpieczeństwa obywateli w środowisku miejskim. INDECT jest międzynarodowym projektem finansowanym przez UE. Zakłada utworzenie inteligentnego systemu obserwacji i automatycznego wykrywania podejrzanych zachowań lub przemocy w środowisku miejskim.

Co wiemy?

INDECT jest jednym z największych (jak nie największym tego typu) programów obserwacyjnych, które UE chce wdrożyć na terenie Unii Europejskiej. Poza kontrolą Internetu, INDECT nieprzerwanie będzie „pilnował” także ludzi poruszających się po ulicach miast. Dla porównania zobaczcie pierwszy odcinek serialu „Person of Interest”. Projekt ruszył 1 stycznia 2009 i potrwa to 31 grudnia 2013 roku. Niech nie zdziwi Was fakt, że głównym partnerem projektu jest Komenda Główna Policji.

Początkowy budżet projektu wyniósł około 14,68 milionów (około 60 mln zł) INDECT jest finansowany w ramach „Siódmego Programu Ramowego Komisji Europejskiej” (7PR). Uczestniczą w nim takie kraje jak Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Niemcy, Węgry, Polska, Słowacja, Hiszpania i Wielka Brytania.
INDECT łączy dane z for internetowych, portali społecznościowych, przeglądarek z bazami danych, informacje uzyskane od firm telekomunikacyjnych z kamerami umieszczonymi na ulicach. INDECT jako system opierający się na sztucznej inteligencji będzie w stanie identyfikować ludzi, których widzi dzięki systemowi kamer, kontrolerom będzie podawał kilka możliwości naszych reakcji, które zostaną INDECT wyselekcjonuje na podstawie zaobserwowanych zachowań. System będzie dysponował informacjami o naszych znajomych, rodzinie, miejscu pracy.

INDECT działający w Internecie, będzie go inwigilował przy pomocy wyszukiwarek, portali społecznościowych, for, blogów, sieci P2P. Rozwinięta lingwistyka komputerowa, ma zapewnić systemowi możliwość rozpoznawania i analizowania relacji na podstawie rozmów prowadzonych przez internautów.

Oglądacie „Person of Interest”? To może nie być fikcja…

System INDECT ma być szczególnie wyczulony na osoby, które spotykają się w większych grupach, lub przemieszczają się długotrwale po mieście. INDECT będzie katalogował informacje o obserwowanych obiektach, i będzie nadawał im kategorie zagrożenia.

Funkcjonowanie systemu w środowisku miejskim ma opierać się na mobilnym systemie obserwacji w mieście (MUOS), na który składają się drony-latające kamery, które będą ze sobą połączone inteligentnie i autonomicznie. W założeniach projektu, powinny współdziałać ze sobą, by skutecznie śledzić i identyfikować osoby poruszające się po mieście. Kamery będą wykorzystać dane biometryczne z paszportów i dowodów osobistych.

Już 5 września 2001 w raporcie na temat amerykańskiego systemu Echelon znaleziono szereg naruszeń przepisów o ochronie danych. Raport potwierdzał wielokrotne łamanie prywatności i był pierwszym krokiem w kierunku totalitarnego nadzoru nad społeczeństwem na wzór „Roku 1984”³ . Z najnowszych raportów jednoznacznie wynika, że system INDECT będzie prowadził do wielu nadużyć przez takie organy jak Policja, służby specjalne , także przez nadmierny wpływ korporacji. Istnieją obawy, że zagrożona jest demokracja.

Pierwsze masowe testy IDECT na EURO 2012

Od początku 2009 roku trwają prace nad projektem. INDECT zostanie włączony podczas EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Jeżeli się sprawdzi, w 2013 roku zostanie wdrożony w innych krajach Unii Europejskiej. Poszczególne „INDECT-y” z całej Unii zostaną ze sobą połączone. INDECT będzie wiedział co zrobimy, poprzez system kwalifikacji będzie decydował co mieści się w „granicach normalności”, a co nie. Koordynatorzy projektu INDECT uspokajają, że informacje zbierane przez system będą wykorzystywane tylko w sytuacji bezpośrednich zagrożeń i przestępstw.

Opracowanie: Andrzej Wiśniewski

Źródło: Alternatywne Media RP

Bibliografia

  1. http://en.wikinews.org/wiki/Listening_to_you_at_last:_EU_plans_to_tap_cell_phones
  2. http://www.mediarp.pl/twitter/indect

Lektura uzupełniająca w „Wolnych Mediach”

  1. http://wolnemedia.net/prawo/czym-jest-indect/
  2. http://wolnemedia.net/prawo/system-super-inwigilacji-made-in-poland/
  3. http://wolnemedia.net/polityka/ue-pracuje-nad-panoptikonem-xxi-wieku-projekt-indect/

Za: wolnemedia | http://wolnemedia.net/prawo/indect/ | INDECT

Skip to content