Katolicki kustosz Ziemi Świętej do władz Izraela: Powstrzymajcie profanacje miejsc świętych

O pomoc w sprawie zakończenia aktów wandalizmu w chrześcijańskich miejscach kultu w Ziemi Świętej zwrócił się do prezydenta Izraela Szimona Peresa katolicki kustosz Ziemi Świętej, ojciec Pierbattista Pizzaballa.

W liście wysłanym w niedzielę o. Pizzaballa wskazał na niedawne incydenty w Jerozolimie, kiedy wandale napisali antychrześcijańskie hasła na ścianach kościoła baptystów, greckiej cerkwi oraz na cmentarzu chrześcijańskim.

„Przekroczono granice, które nie mogą być przekraczane i nie możemy milczeć” – ocenił kustosz Ziemi Świętej, prosząc Peresa o pomoc w wykorzenieniu „tego niebezpiecznego wzorca działania”.

„Różne wspólnoty chrześcijańskie żyją w Izraelu pokojowo, ciesząc się szacunkiem, uznaniem i dobrymi stosunkami z żydami i muzułmanami. Niestety, przez lata nauczyliśmy się ignorować prowokacje i żyć dalej tak, jak zwykle” – napisał o. Pizzaballa w liście cytowanym przez izraelski dziennik „Haarec”.

Wskazując na incydenty, z których żaden nie dotyczył obiektu katolickiego, kustosz Ziemi Świętej podkreślił, że „szokujące hasła, napisane sprayem w chrześcijańskich miejscach modlitwy (…) ranią serca wszystkich chrześcijan w Izraelu, niezależnie od wyznania”.

„Będę wdzięczny, jeśli użyje pan swojej władzy i wpływów w celu wykorzenienia tego niebezpiecznego wzorca działania i powstrzymania tej działalności, zanim stanie się ona notorycznym zjawiskiem w życiu chrześcijan w Izraelu” – napisał o. Pizzaballa.

Izraelska policja uważa incydenty za dzieło pojedynczych wandali, a nie zorganizowanej grupy.

AP podkreśla, że rzadkością jest taki apel ze strony wysokich przedstawicieli Kościoła. Przypomina zarazem, że w przeszłości Peres potępiał podobne incydenty.

Za: niezalezna.pl () | http://niezalezna.pl/24239-kosciol-do-izraela-ws-profanacji-miejsc-swietych | Kościół do Izraela ws. profanacji miejsc świętych

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content