Coraz więcej osób pracuje na czarno

Z raportu PIP jak ujawnił DGP wynika, że coraz więcej osób w Polsce pracuje na czarno. Z przeprowadzonych kontroli wynika, że z roku na rok rośnie liczba firm łamiących przepisy ubezpieczeniowe. W 2010 roku firm zakładów niezgłaszających terminowo swoich pracowników do ZUS było 25.1% zaś w 2011 roku już 27.4%.

– To bardzo niebezpieczna tendencja. Firmy wymuszają na pracownikach zgodę na zatrudnienie na czarno. A osoby te nie mają innej alternatywy niż praca bez ubezpieczenia zgadzają sie na to – mówi poseł Stanisław Szwed (PiS), członek Rady Ochrony Pracy

Najczęstszym tłumaczeniem niezgłaszania pracowników do ubezpieczenia jest nadmierna biurokracja oraz wysokie koszty pracy.

– Doszło więc do tego, że w czasie kryzysu małe firmy, mając do wyboru albo zatrudniać na czarno, albo zamknąć firmę, decydują się na pierwsze rozwiązanie. Z punktu widzenia społecznego dokonują więc trudnego wyboru, szkodliwego dla finansów publicznych – dodaje Jeremi Mordasewicz.

Z powodu pracy na czarno budżet państwa traci co roku miliardy złotych.

– Tolerowanie pracy na czarno powoduje, że m.in. z tego powodu tylko w tym roku w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych brakuje 40 mld zł – mówi Andrzej Strębski, ekspert ubezpieczeniowy OPZZ./BK/

Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna

Za: nacjonalista.p (28 lutego 2012)l | http://www.nacjonalista.pl/2012/02/28/coraz-wiecej-osob-pracuje-na-czarno/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content