Aktualizacja strony została wstrzymana

Białoruś: polskim księżom grozi odebranie wiz

Czterem katolickim księżom z Polski, pełniącym misję duszpasterską na Białorusi, grozi pozbawienie wiz. Jeśli tak się stanie, będą musieli opuścić ten kraj.

Leanid Hulaka, pełnomocnik rządu do spraw religii i mniejszości narodowych powiedział na konferencji prasowej w Mińsku, że zastrzeżenia budzi odprawianie mszy wyłącznie po polsku. Hulaka poinformował, że wierni skarżą się, iż niektórzy księża przez kilka lat pobytu na Białorusi ani razu podczas liturgii w kościele nie używali języka białoruskiego czy rosyjskiego. Jak uzasadniał, nie wszyscy wierni znają język polski.

Dlatego w ubiegłym roku 18 polskim księżom wydane zostały tylko 3-miesięczne wizy. 14 z nich zaczęło jednak w trakcie liturgii używać również języka rosyjskiego czy białoruskiego i dlatego w tym roku zostaną im wydane już 6-miesięczne wizy. 
„Wobec 4 osób (księży) są wątpliwości. Możemy im przedłużyć wizy ponownie na 3 miesiące. Niewykluczone jednak, że zostanie podjęta decyzja, by w ogóle im ich nie przedłużać”- powiedział Hulaka.

Według jego informacji, na Białorusi pracuje obecnie 450 księży, w tym 158 z zagranicy, wśród nich 152 jest z Polski.

Według oficjalnych danych Polacy stanowiąca ok. 295 000 mieszkańców Republiki Białoruś.Według nieoficjalnych statystyk na Białorusi może mieszkać od 500 000 do 1 200 000 Polaków. Polacy są drugą po Rosjanach pod względem wielkości mniejszością narodową Białorusi.

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (23 lutego 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,bialorus?zobacz/bialorus-polskim-ksiezom-grozi-odebranie-wiz

Skip to content