USA: Automaty z antykoncepcją postkoitalną na kampusie

Aktualizacja: 2012-02-23 10:24 am

Wczesnoporonna „pigułka dnia następnego” jest coraz łatwiej dostępna dla studentów. Na kampusie państwowego Shippensburg University w Pensylwanii można ją sobie kupić za 25 dolarów w automacie. Pigułki są zapakowane w ładnie zaprojektowane pudełeczka z napisem „Plan B One Step”. Ta sama maszyna sprzedaje również prezerwatywy, testy ciążowe, tabletki na kaszel i przeziębienie. Ustawiono ją w studenckim ośrodku zdrowia.

„Według prawa, pigułka jest dostępna bez recepty dla każdego w wieku 17 lat i więcej: uczelnia sprawdziła swoje akta i okazało się, że obecnie wszyscy studenci są w tym wieku albo są starsi” – wyjaśnił rzecznik uniwersytetu Shippensburg University, Peter Gigliotti. Zapytany o rozmiary sprzedaży dr Roger Serr, prorektor ds. studenckich, stwierdził: „Sprzedawanych jest gdzieś pomiędzy 350 a 400 dawek rocznie”.

Producenci i dystrybutorzy reklamują środki „antykoncepcji awaryjnej” jako preparaty „zapobiegające ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym”. Kobieta powinna dopilnować, aby pigułkę przyjąć w ciągu 72 godzin po „ryzykownej sytuacji”.

Problem polega na tym, że „pigułka dnia następnego” ma ograniczone działanie antykoncepcyjne – tylko pod warunkiem, że w cyklu nie wystąpiła jeszcze do owulacja. W sytuacji, gdy doszło do poczęcia dziecka działa wczesnoporonnie. Preparat opóźnia wędrówkę zarodka przez jajowód i tak zmienia błonę śluzową macicy, że zagnieżdżenie zarodka staje się niemożliwe. Większość studentów nie ma o tym pojęcia.

[Tłumaczenie i opracowanie własne na podstawie serwisu informacyjnego „Mail Online” (J.Reilly) – 07.02.2012 r. via SPUC – 08.07.2012 r.]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=52414 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]