Włochy: feministki chcą “kobiecych” nazw ulic

Aktualizacja: 2012-02-21 1:08 pm

Włoskie feministki protestują przeciwko temu, że niemal wszystkie ulice i place w ich kraju poświęcone są mężczyznom. – To nie jest kraj dla kobiet – żalą się. Feministki utrzymują, że także w tej dziedzinie potrzebny jest parytet.

Maria Pia Ercolini, autorka przewodników turystycznych, dedykowanych miejscom, związanym z kobietami uważa, że większość nazw ulic, placów, skwerów oraz szkół upamiętnia mężczyzn. Jej zdaniem tocząca się we Włoszech walka o parytet w parlamencie i we władzach lokalnych nie wystarczy i trzeba wprowadzić go także w nazewnictwie.

Ercolini wystąpiła z inicjatywą na rzecz nazewnictwa kobiecego. Jej celem jest wyeliminowanie rzekomej dyskryminacji kobiet. Kobiety, które przystąpiły do tej inicjatywy, liczą już nazwy ulic, placów i skwerów dedykowanych kobietom i tych, które zostały dedykowane mężczyznom. Ich zdaniem w Rzymie na 14270 ulic tylko 336 (2,3 procent) dedykowanych jest kobietom. W Neapolu wszystkich ulic jest 1165, spośród których 55 nazwano imieniem i nazwiskiem znanej kobiety. W Perugii proporcje te wynoszą: 580 ulic “męskich” i 31 “kobiecych”, a w Sassari na Sardynii stosunek ten wynosi: 300:2.

Po sporządzeniu statystyki feministki przystąpiły do ofensywy – zasypują władze miejskie listami elektronicznymi i petycjami, w których piszą: „Chcemy, aby nasze żądania zostały uznane z okazji Dnia Kobiet 8 marca. Chcemy złożenia obietnicy, że trzy następne ulice zostaną w najbliższym czasie nazwane imionami kobiet”.

Zarządy miast i niektórzy burmistrzowie już odpowiedzieli na ten postulat. Wielu zapewniło, że spełnią żądania feministek.

Źródło: rp.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=52281 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]