Koniec usuwania niewygodnych dokumentów z ukraińskich archiwów?

Aktualizacja: 2012-02-20 10:26 am

Szefowa ukraińskich archiwów Olga Ginzburg wypowiedziała się publicznie o fałszerstwach dokonywanych przez znanego ukraińskiego propagandystę, miłośnika OUN-UPA Wołodymyra Wiatrowycza oraz o przyjęciu zasad prawnych mających na celu ukrócenie nielegalnego usuwania z archiwów niewygodnych dla niektórych środowisk dokumentów. W okresie “pomarańczowej rewolucji” i za czasów sprawowania władzy przez Wiktora Juszczenkę, gdy Wiatrowycz był szefem w archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, głośno mówiono o procederze usuwania i niszczenia archiwalnych dokumentów świadczących o zbrodniach OUN-UPA.

“Archiwa i tak są zbyt otwarte i dostępne, a historycy o „demokratycznej orientacji” posługują się fałszerstwami – twierdzi szefowa Archiwum Państwowego Ukrainy.

Przy okazji, szefowa Państwowej Służby Archiwalnej zbeształa kilku ukraińskich historyków za to, że wykazują oni tendencyjne i nieprofesjonalne podejście do źródeł archiwalnych. Według niej, “bardziej niż swobodne obchodzenie się ze źródłami archiwalnymi stało się normą dla niektórych.” Jeden z przywołanych przykładów  to “Informacja Komisarza Ludowego Spraw Wewnętrznych USSR Riasnego o walce z OUN-UPA”, opublikowana niedawno.

“W oryginalny tekst dokumentu korzystający z niego historyk, podczas publikacji w swojej monografii, wprowadził autorski komentarz – stwierdzenie o rzekomym kompletowaniu grup specjalnych z agentów, którzy wykazali się w “mordowaniu ludności, sympatyzującej z UPA”. A potem ten dokument zaczęto aktywnie powielać i rozpowszechniać, bez wskazania, że dane stwierdzenie jest tylko i wyłącznie autorskim komentarzem!” – powiedziała urzędniczka.

“Najsmutniejsze jest to – kontynuuje Ginzburg – że tego typu oszustw jeszcze dwa lata temu niektórzy, za przeproszeniem, „badacze”, dopuszczali się zajmując stanowiska państwowe i będąc opłacani z pieniędzy podatników. Tak jak ci pseudo historycy w cywilu, który wykazali się rozpowszechnianiem historycznych fałszywek, a teraz dostają ataków wściekłości, ponieważ Parlament przyjął w pierwszym czytaniu poprawki do przepisów dotyczących archiwów.”

“Rozumiem, co ich szczególnie rozwścieczyło. Zmiany w ustawodawstwie archiwalnym sprawiają, że stają się one absolutnie przejrzyste, odpowiadają najlepszym międzynarodowym standardom. W szczególności, stały się bardzo jasne kryteria usuwania dokumentów ze zbiorów Archiwum Narodowego – jest to dozwolone tylko i wyłącznie w odniesieniu do dokumentów zdublowanych, które stały się całkowicie bezużyteczne, bez wartości historycznej i kulturowej. Dodatkowo wszystko to musi następować w drodze decyzji specjalnej komisji ekspertów. Kategorycznie zabronione jest jakiekolwiek usuwanie dokumentów z przyczyn ideologicznych i politycznych, jak również wszystkich dokumentów sprzed 1946 roku” – powiedziała Ginzburg.

Oprac. Wiesław Tokarczuk

net.abimperio.net/kresy.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=52217 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]