Aktualizacja strony została wstrzymana

Przedstawiciel ONZ: Szkoła w Gazie była wyraźnie oznaczona, wojsko izraelskie znało jej dokładne położenie

Przedstawiciel ONZ w Strefie Gazy powiedział, że zbombardowana przez wojska izraelskie szkoła, w której schronili się palestyńscy uciekinierzy „była wyraźnie oznaczona flagą ONZ, a jej dokładna lokalizacja była przekazana izraelskim władzom”.

John Ging, dyrektor Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim WschodzieUNRWA powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych ośrodka dla uchodźców w Jabalya wynosi 30 osób oraz 55 rannych. Kamery ONZ zarejestrowały bombardowanie ośrodka, w którym schroniło się 350 uchodźców. Ging dodał, że UNRWA regularnie przekazuje izraelskiej armii dokładne geograficzne współrzędne swoich ośrodków i szkół powstających w regionie.

Dokładna liczba ofiar jest cały czas weryfikowana i mowa jest o co najmniej 30 zabitych i 55 rannych, z których pięciu znajduje się w stanie krytycznym.

Na twierdzenia strony izraelskiej, iż w ośrodku znajdowali się bojownicy, Ging odpowiada, że pracownicy ONZ zabezpieczają się przed wykorzystaniem ośrodków przez bojowników. „Jak na razie, nie było żadnego wykorzystywania naszych ośrodków przez bojowników” – mówi Ging.

Rzecznik izraelskiej armii twierdzi natomiast, że z terenu szkoóy wystrzelono na żołnierzy pociski moździerzowe i chcąc uzasadnić przeprowadzoną ofensywę pokazano film z bojownikami uciekającymi z terenu szkoły. Film zrobiony w… zeszłym roku.

Ging dodaje, że trzech Palestyńczyków zostało zabitych w osobnych akcjach sił powietrznych Izraela w pobliżu szkoły ONZ, w rejonie, w którym nie były w tym czasie prowadzone żadne walki.

Ging wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie bombardowań ośrodków ONZ przez wojska izraelskie.

Strona izraelska natychmiast urządziła propagandową akcję organizując demonstrację przed siedzibą UNRWA. Parlamentarzysta Aryeh Eldad oskarżył organizację nazywając ją „kolebką edukowania w duchu nienawiści i podżegania przeciwko Izraelowi i przeciwko Żydom. Szkoły prowadzone przez UNRWA uczą arabskie dzieci jak zostać terrorystą”.


Na podstawie: Reuters | sfora.pl | IsraelNationalNews
.