Przedstawiciel ONZ: Szkoła w Gazie była wyraźnie oznaczona, wojsko izraelskie znało jej dokładne położenie

Aktualizacja: 2009-01-7 1:45 pm

Przedstawiciel ONZ w Strefie Gazy powiedział, że zbombardowana przez wojska izraelskie szkoła, w której schronili się palestyńscy uciekinierzy “była wyraźnie oznaczona flagą ONZ, a jej dokładna lokalizacja była przekazana izraelskim władzom”.

John Ging, dyrektor Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim WschodzieUNRWA powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych ośrodka dla uchodźców w Jabalya wynosi 30 osób oraz 55 rannych. Kamery ONZ zarejestrowały bombardowanie ośrodka, w którym schroniło się 350 uchodźców. Ging dodał, że UNRWA regularnie przekazuje izraelskiej armii dokładne geograficzne współrzędne swoich ośrodków i szkół powstających w regionie.

Dokładna liczba ofiar jest cały czas weryfikowana i mowa jest o co najmniej 30 zabitych i 55 rannych, z których pięciu znajduje się w stanie krytycznym.

Na twierdzenia strony izraelskiej, iż w ośrodku znajdowali się bojownicy, Ging odpowiada, że pracownicy ONZ zabezpieczają się przed wykorzystaniem ośrodków przez bojowników. “Jak na razie, nie było żadnego wykorzystywania naszych ośrodków przez bojowników” – mówi Ging.

Rzecznik izraelskiej armii twierdzi natomiast, że z terenu szkoóy wystrzelono na żołnierzy pociski moździerzowe i chcąc uzasadnić przeprowadzoną ofensywę pokazano film z bojownikami uciekającymi z terenu szkoły. Film zrobiony w… zeszłym roku.

Ging dodaje, że trzech Palestyńczyków zostało zabitych w osobnych akcjach sił powietrznych Izraela w pobliżu szkoły ONZ, w rejonie, w którym nie były w tym czasie prowadzone żadne walki.

Ging wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie bombardowań ośrodków ONZ przez wojska izraelskie.

Strona izraelska natychmiast urządziła propagandową akcję organizując demonstrację przed siedzibą UNRWA. Parlamentarzysta Aryeh Eldad oskarżył organizację nazywając ją “kolebką edukowania w duchu nienawiści i podżegania przeciwko Izraelowi i przeciwko Żydom. Szkoły prowadzone przez UNRWA uczą arabskie dzieci jak zostać terrorystą”.


Na podstawie: Reuters | sfora.pl | IsraelNationalNews
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=5205 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]