Aktualizacja strony została wstrzymana

Komu przeszkadza pomnik ks. Jerzego?

Wśród propozycji do rankingu najbrzydszych pomników w Rzeszowie zgłoszonych przez rzeszowski oddział „Gazety Wyborczej” znalazł się pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dziennikarze sugerują, że postać Kapłana-Męczennika „straszy małe dzieci”.

„Gazeta w Rzeszowie” ogłosiła pomysł stworzenia rankingu rzeszowskich pomników-brzydaków. Sama przedstawiła własne propozycje, zachęcając czytelników do oddawania głosów. Wśród nich znalazł się m.in. pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajdujący się przy kościele Matki Bożej Saletyńskiej. To, co dziennikarze dostrzegli w pomniku, zaskakuje.

„Postać spętana sznurem i obciążona kamieniami, zawieszona nad ziemią, straszy małe dzieci przy wejściu do kościoła” – czytamy w komentarzu redakcji. Pomnik w istocie przedstawia postać kapłana w ostatnich chwilach jego życia – kiedy ze złożonymi do modlitwy rękoma i kamieniami u nóg został  wyrzucony przez swoich oprawców do Wisły.

„To jest właśnie ten moment, który autorzy tekstu w „GW” nazywają – najzupełniej błędnie; cóż, pozory mylą – <zawieszeniem nad ziemią>. Rzeczne odmęty symbolizuje tło pomnika” – tłumaczy na swoim blogu na portalu wpolityce.pl Jaromir Kwiatkowski, dziennikarz m.in. „VIP Biznes i Styl”.

Przesłanie pomnika jest znacznie głębsze niż sugerowałaby to redakcja rzeszowskiej „GW”. Krzysztof Brzuzan, autor projektu, zdecydował się na pokazanie męczeństwa kapelana „Solidarności” – to nie jest piękny widok, a dla niektórych także niewygodny.

„To, co [redaktorzy z „GW” – red.] napisali o „straszeniu dzieci”, jest – w moim przekonaniu – głęboko infantylne. Nie wykluczam również, że i kompletnie gołosłowne, nie poparte żadnymi dowodami w postaci głosów rodziców do redakcji „GW”, że ich dzieci „przestraszyły się” widząc postać umęczonego ks. Jerzego. A w infantylizm przy ocenie wpaść łatwo, gdy się nie rozumie, czym jest męczeństwo…” – stwierdza Jaromir Kwiatkowski.

Za: MyPiS.org | http://mypis.pl/aktualnosci/2772-komu-przeszkadza-pomnik-ks-jerzego

Skip to content