Aktualizacja strony została wstrzymana

„Lub czasopisma” Sikorskiego?

Prowadzący konferencję prasową Adam Hofman wraz z prof. Krzysztofem Szczerskim zaprezentowali dziś dokumenty, jakie zostały przesłane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do posłów polskiego Sejmu, będące rezultatem szczytu UE z 30 stycznia br.

Okazuje się, że ich szczegółowe zapisy dot. paktu fiskalnego różnią się od tych, jakie zostały oficjalnie zaprezentowane przez UE. Chodzi o artykuł 14 paktu fiskalnego.

„Oba dokumenty noszą tę samą datę, jednak wersja angielska zasadniczo różni się od polskiego tłumaczenia” – mówił Szczerski.

Różnica jest taka jak  słynne: „lub czasopisma”. Czy teraz mamy do czynienia z aferą „i 5”?

„Różnica jest zasadnicza, gdyż bez odstępstwa od paragrafu „i 5” Polska nie ma prawa uczestniczyć w euro szczytach.

Taka jest też treść dokumentu UE. Jednocześnie niewygodny zapis zniknął z polskiej wersji.

Jak wykazywał Szczerski, mamy możliwość scenariusza czarnego: dostaliśmy przez MSW dokument nieprawdziwy. Inna wersja mówi, że  pomiędzy 31 stycznia a 16 lutym nastąpiła zmiana treści traktatu. Możliwe również, iż dokument został zmieniony dzięki polskiej opozycji.

„Na konferencji prasowej 01 lutego, czyli dzień po opublikowaniu tekstu traktatu, zawróciliśmy uwagę na to, że art. w kształcie wynegocjowanym, nie zapewnia Polsce uczestnictwa w szczycie” – przypomniał.

Który dokument jest prawdziwy? Czy opozycji udało się wpłynąć na rząd, czy mamy do czynienia z aferą?

„Jakakolwiek jest prawda, świadczy to o kompletnym braku kompetencji w negocjowaniu warunków dla Polski w UE. Rząd nie panuje nad planowaniem jeśli w tak ważnym dokumencie, jakim jest pakt fiskalny przedstawia dwie zupełnie inne wersje.”

Za: PiS.org (16.02.2012) |http://www.pis.org.pl/article.php?id=19826 | Szczerski: „Lub czasopisma” Sikorskiego?

Skip to content