Hiszpania: rejestr lekarzy sprzeciwiających się aborcji

Aktualizacja: 2012-02-14 11:54 am

Eksperci UNESCO pracujący w Katedrze Bioetyki na Uniwersytecie w Barcelonie chcą, by utworzyć krajowy rejestr lekarzy, sprzeciwiających się wykonywaniu aborcji. Mają nadzieję, że ich propozycja przyczyni się do „poprawienia” dostępu kobiet do –  jak to określają –  „zabiegów przerywania ciąży”.

Dyrektor Katedry, Maria Casadonie nie tylko zaproponowała utworzenie rejestru, ale także ostro skrytykowała pomysł nowego rządu Mariano Rajoy’a , zamierzającego ograniczyć dostęp do aborcji i rozszerzyć uprawnienia lekarzy, sprzeciwiających się praktykom sprzecznym z ich sumieniem.

Inicjatywa ekspertów UNESCO została przedstawiona na specjalnym seminarium poświęconym kwestii aborcji i tzw. klauzuli sumienia, w którym uczestniczyli hiszpańscy akademicy, prawnicy i lekarze specjalizujący się w „antykoncepcji i seksualności”.

Przeciwko inicjatywie ekspertów UNESCO zaprotestowali lekarze pro-life, obawiający się stworzenia „czarnej listy” medyków, która będzie służyć do ich marginalizowania i prześladowania.

Dyrektor Casado przekonywała, że co prawda lekarze maja prawo do sprzeciwu sumienia, jednak równie ważne są „prawa kobiet”. Dlatego jej zdaniem prawo do sprzeciwu sumienia powinno mieć wyraźnie zakreślone ramy: lekarz winien jasno wyrazić swoje stanowisko jeszcze przed wejściem na salę operacyjną i nie powinien egzekwować swojego prawa do sprzeciwu sumienia w momencie zagrożenia życia kobiety. Casado potępiła także zbiorowy sprzeciw lekarzy wobec aborcji. Uznała, że jest to przykład „obywatelskiego nieposłuszeństwa”, do czego w szczególności namawia Kościół katolicki.

Seminarium Katedry UNESCO było sponsorowane przez rząd autonomicznej Katalonii oraz liczne organizacje feministyczne i proaborcyjne. 

Katedra Bioetyki UNESCO na Uniwersytecie w Barcelonie ma na celu „promowanie praw człowieka” oraz „interdyscyplinarnej, świeckiej i elastycznej” koncepcji bioetyki w Hiszpanii, a także w krajach rozwijających się, szczególnie w Ameryce Łacińskiej. Za cel stawia sobie również „formację kobiet i mężczyzn, którzy będą w przyszłości zasiadali w komisjach bioetycznych”. 

Źródło: LIfeSiteNews.com, AS.

Komentarz PiotrSkarga.pl: Determinacja i zajadłość zwolenników mordowania dzieci w łonach matek być może pokazuje, jak mimo wszystko silna i wpływowa jest grupa lekarzy broniących życia! Skończył się czas miękkiej promocji zabijania nienarodzonych, teraz aborcjonistom pozostaje już tylko przymus!

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=51867 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]