Aktualizacja strony została wstrzymana

Iran oskarża Azerbejdżan o współpracę z Mossadem

Według przedstawicieli Teheranu Azerowie byli zaangażowani w zorganizowanie zabójstwa fizyka jądrowego Mostafy Ahmadi-Roshana. 

O zarzutach poinformowała irańska agencja informacyjna Fars. 11 lutego ambasador Azerbejdżanu został wezwany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Irańczycy stwierdzili wówczas, że Baku pomagało w stworzeniu siatki agentów Izraela w Iranie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu oskarżyło Teheran o zniesławienie w związku ze wspomnianymi informacjami. „Zarzuty Iranu nie odpowiadają rzeczywistości – to oszczerstwa” – oświadczył szef służby prasowej MSZ Elman Abdullajew. Rzecznik podkreślił, że Azerbejdżan, jako państwo narażone na ataki terrorystyczne, nigdy nie zaangażowałby się we wspomaganie grup terrorystycznych w innym kraju.

Azerowie przypominają również, że w połowie stycznia Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego uniemożliwiło dokonanie ataku terrorystycznego w stolicy kraju. Według przedstawicieli Baku w organizacji ataku brali udział agenci służb specjalnych Iranu.

Mostafa Ahamdi-Roshan zginął w Teheranie 11 stycznia 2012 r. Fizyk współtworzył irański program atomowy. Przedstawiciele Republiki Islamskiej twierdzili wtedy, że za zamachem stoją służby wywiadowcze Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Źródło: pik.tv

(BC)

Iran oskarża Azerbejdżan o pomoc izraelskim specsłużbom w mordzie irańskiego fizyka jądrowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało w niedzielę ambasadora Azerbejdżanu w Republice Islamskiej Iranu i wyraziło pod jego adresem oskarżenie o to, że Baku współpracowało z izraelskimi specsłużbami w likwidacji irańskiego fizyka jądrowego. Ambasador Azerbejdżanu w Republice Islamskiej Iranu, Dżawanszir Achunow, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych kraju, gdzie przedstawiono mu zarzuty pomocy udzielonej przez Baku wywiadowi izraelskiemu w zorganizowaniu sieci agenturalnej, której celem było wyeliminowanie irańskiego uczonego, donosi „RIA Novosti”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu skrytykowało także stronę azerbejdżańską za upokarzające traktowanie przez celników azerbejdżańskich irańskich kierowców ciężarówek dalekobieżnych podczas przekraczania granicy obu państw. Fizyk Mustafa Ahmadi Roszan został zamordowany 11 stycznia bieżącego roku. „To jest nikczemne morderstwo, którego wykonawcy nigdy nie odważą się przyznać do niego, było przeprowadzone, tak jak i inne podobne zbrodnie przy wsparciu i organizacji CIA i Mossadu”– pisze się w rozpowszechnianym oświadczeniu, które Chamenei przesłał rodzinie zabitego.

Według irańskiego przywódcy, to co się wydarzyło namacalnie świadczy „o ślepym zaułku w którym znalazły się globalne siły ucisku, kierowane przez USA i reżim syjonistyczny”. Chamenei wyraził przekonanie, że „będą ukarani ci, którzy stoją za morderstwem na irańskim uczonym”, a Iran „z jeszcze większą determinacją będzie dążył obraną drogą”.

Źródło: http://3rm.info/21119-iran-obvinil-azerbajdzhan-v-pomoshhi-izrailskim.html

Tłum. RX

Za: StopSyjonizmowi (13.02.2012)

Za: Portal Arkana (14-02-2012) | http://www.portal.arcana.pl/Iran-oskarza-azerbejdzan-o-wspolprace-z-mossadem,2301.html

Skip to content