Aktualizacja strony została wstrzymana

The New Yorker: Stany Zjednoczone dały zielone światło dla izraelskiego ataku na Liban

Seymour M. Hersh, znany dziennikarz, którego teksty wielokrotnie przyczyniały się do wykrywania nieprawidłowości w oficjalnie podawanych wersjach wydarzeń, ten sam który jako pierwszy ujawnił skandal w więzieniu Abu Ghraib, na łamach poczytnego pisma The New Yorker stwierdza, że Stany Zjednoczone wspólnie z Izraelem planowały przeprowadzenie ataka na Liban, na długo wcześniej zanim Hezbollah porwał zakladników izraelskich w lipcu br.

Hersh w artykule Watching Lebanon pisze, że przedstawiciele rządu izraelskiego w maju br. przylatywali do USA na rozmowy, w których przedstawiali plany ataku na Liban. Cytując nieujawnionego z nazwiska przedstawicela rządu amerykańskiego, Hersh twierdzi, że rząd izraelski wysyłał do Waszyngtonu kilkakrotnie swoich funkcjonariuszy „aby otrzymać zielone światło na przeprowadzanie bombardowań i aby zobaczyć na ile Stany Zjednoczone są w stanie taką ofertę zaakceptować”.

„Skuteczna akcja bombowa izraelskich sił powietrznych […] mogłaby zmnieszyć niebezpieczeństwo dla Izraela oraz mogłaby służyć jako wstęp do potencjalnego ataku amerykańskiego na irańskie instalacje nuklearne” – powiedział nieujawniony przez Hersha rozmówca.

We wczorajszym wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej CNN, Hersh powiedział, że „Lipcowy [atak] był tylko pretekstem do głównej ofensywy, nad którą pracuje się od dłuższego czasu. Atak Izraela miał być modelowym atakiem, który rzeczywiście chcą oni przeprowadzić. Tak naprawdę to chcą oni [zaatakować] Iran.”

Przedstawiciele Pentagonu i Departamentu Stanu zaprzeczają informacjom przedstawionym w raporcie Hersha.

 

Skip to content