Anglia: Kolejny anglikański „biskup” nawraca się na katolicyzm

Aktualizacja: 2012-02-10 9:49 pm

Robert Mercer, były anglikański „biskup” i zakonnik, został przyjęty do jedności Kościoła katolickiego przez księdza prałata Keitha Newtona, rządcę Ordynariatu Matki Bożej z Walsingham.

Robert Mercer jest kolejnym anglikańskim “biskupem”, który nawrócił się na katolicyzm i dołączył do Ordynariatu Matki Bożej z Walsingham


ks. prał. Keith Newton z Robertem Mercerem i świadkiem jego bierzmowania przed ołtarzem kościoła św. Agaty w Portsmouth

W sobotę 7 stycznia ks. Newton celebrował Mszę św. według Book of Divine Worship ”” katolic­kiej księgi liturgicznej opracowanej w latach 80. XX wieku na użytek konwertytów z anglikanizmu ”” w historycznym kościele pw. Świętej Agaty w Portsmouth. Świątynia ta została udostępniona przez pastora Jana Maundera z Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej (Traditional Anglican Communion), której większość angielskich członków już zadeklarowała chęć konwersji na katolicyzm.

W kazaniu ks. Newton powiedział, że „jest dla niego wielkim honorem móc przyjąć Roberta Mercera do pełni życia katolickiego. Jest on człowiekiem ”” mówił ordynariusz ”” moralnie nieskazitelnym, który dzięki swej posłudze w Afryce oraz w monastycznej Wspólnocie Zmartwychwstania wnosi do Kościoła katolickiego cenne skarby zgromadzone w czasie swego anglikańskiego życia”.

Robert Mercer urodził się w 1935 r. w brytyjskiej Rodezji (dziś Zimbabwe). W 1963 r. jego rodzina wróciła do Anglii, gdzie Mercer wstąpił do anglokatolic­kiej Wspólnoty Zmartwychwstania w Mirfield, której członkowie prowadzą życie na wzór wspólnot benedyktyńskich. W 1977 r. został wybrany „biskupem” Matabeleland, anglikańskiej diecezji na terenie Zimbabwe. Urząd ten pełnił do 1989 r., gdy ”” jak wielu konserwatywnych anglikanów ”” na znak protestu przeciwko ordynowaniu kobiet-pastorów i „definitywnej utracie przez «Kościół Anglii» jego katolickiego charakteru” (sic!) przeszedł do „Anglikańskiego Katolickiego Kościoła Kanady”. W 2005 r. przeszedł na emeryturę i objął funkcję „Biskupa Wizytatora Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej na obszar Zjednoczonego Królestwa”.

Robert Mercer jest szóstym już byłym protestanckim „biskupem”, który przystąpił do Kościoła katolickiego, stając się członkiem Ordynariatu Matki Bożej z Walsingham ”” struktury powołanej w 2009 r. na mocy konstytucji apostolskiej Anglicanorum CÅ“tibus.

(źródło: theanglocatholic.com, 7 stycznia 2012).

 

 

 

 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=51690 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]