USA: Flaga konfederacji powodem zwolnienia z pracy

Aktualizacja: 2012-02-10 11:26 am

Nie jest łatwo wyrażać swoje poglądy, a nawet przywiązanie do pewnego stylu życia w kraju okrzykniętym ojczyzną wolności słowa. Przekonał się o tym kierowca szkolnego autobusu z Phoenix, Ken Webber, który pozwał pracodawcę za zwolnienie go z pracy za eksponowanie flagi konfederacji na swoim samochodzie, którym przyjeżdżał do pracy.

Webber, odmówił zdjęcia flagi, co kazali mu uczynić przełożeni z firmy First Student Inc., wraz z władzami szkoły. Zaproponowali parkowanie samochodu z dala od szkoły tak, aby flaga konfederacji „nie uraziła mniejszości”. Webber, który deklaruje swoje przywiązanie do „redneck life style”, pozwał firmę i szkołę.

„Jeśli zakażemy komuś dumy z bycia ‘redneckiem’, co będzie następne?” – pytał w czwartek w sądzie adwokat kierowcy, Thomas Boardman. Reprezentujący szkołę pracownik powiedział, że zauważył flagę na obszarze parkingu dla szkolnych autobusów i nakazał jej zdjęcie w ramach polityki szkoły zabraniającej symboli „obraźliwych dla mniejszości”. Pomimo ataków na symbol flagi konfederatów i prób udowodnienia politycznych intencji Webbera, dyrekcja szkoły zmieniła front i stwierdziła, że flaga nie miała nic wspólnego ze zwolnieniem kierowcy.

Przypadek ten nie jest odosobniony w USA; próby eliminacji symboli konfederatów z życia publicznego podejmowane były w wielu stanach. W imię politycznej poprawności i „walki z rasizmem” podejmowano działania zmierzające do zakazu wywieszania flagi na budynkach publicznych. Uzasadnieniem dla tych działań było przeważnie „kojarzenie jej z niewolnictwem przez członków mniejszości”.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=51683 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]