Aktualizacja strony została wstrzymana

W laboratorium Edisona odkryto pierwsze nagranie utworu Chopina

W zabytkowym laboratorium Thomasa Edisona odnaleziono 17 unikalnych woskowych cylindrów, m.in. z jedynym znanym nagraniem głosu kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka, a także – jak wszystko na to wskazuje – pierwszym nagraniem utworu Fryderyka Chopina – pisze „New York Times” – informuje portal TVN 24. Można posłuchać tego utworu.

/Jak podaje TVN 24 woskowe cylindry pochodzą z lat 1889/90. Na jednym z nich – na co wszystko wskazuje – odnaleziono pierwsze nagranie dzieła Fryderyka Chopina. Chodzi o II koncert fortepianowy f-moll op. 21. Wykonawcą jest żyjący w latach 1852-1920 niemiecki pianista i kompozytor Otto Neitzel. Nagranie wykonano 23 stycznia 1890 roku w Kolonii, w Niemczech. Poza głosem Bismarcka uwieczniono również głos słynnego dowódcy i pruskiego stratega Helmuta von Moltke, który cytuje Szekspira i Goethego. Moltke miał wtedy 89 lat i jest to jedyny przypadek nagrania głosu osoby urodzonej tak wcześnie, na przełomie XVIII i XIX wieku.

Niepodpisane nagrania, umieszczone w jednej drewnianej skrzyni, zostały odnalezione już w 1957 roku, ale ich zawartość poznano dopiero w w ubiegłym roku, kiedy to Jerry Fabris – kurator muzeum Edisona – użył urządzenia zwanego archeofonem, który pozwolił je odsłuchać – informuje TVN24.

JW/TVN24

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/w_laboratorium_edisona_odkryto_pierwsze_nagranie_chopina__18924/ | W laboratorium Edisona odkryto pierwsze nagranie utworu Chopina!

Skip to content