USA: armia cenzuruje list pasterski ordynariusza polowego

Aktualizacja: 2012-02-6 2:37 pm

Amerykańska armia nie tylko nie dopuściła do odczytania listu pasterskiego katolickiego ordynariusza polowego USA w sprawie sprzeciwu wobec forsowanej przez prezydenta Baracka Obamę ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych, ale także dokonała ingerencji w jego treść – informuje portal „National Review Online”.

Listy pasterskie potępiające decyzję Białego Domu, zobowiązującą katolickich pracodawców do wykupienia pakietu ubezpieczeń, który zawiera refundację środków antykoncepcyjnych i poronnych oraz sterylizacji odczytano podczas niedzielnych Mszy św. tydzień temu we wszystkich diecezjach. Jednak nie w amerykańskiej armii.

Jak podkreślono w oświadczeniu wydanym przez sekretariat ordynariatu polowego, uniemożliwienie odczytania listu w wojskowych parafiach jest jawnym pogwałceniem konstytucyjnie gwarantowanego prawa do wolności wypowiedzi, korzystania ze swobód religijnych, jest także złamaniem praw kapelanów wojskowych i ich poszczególnych wspólnot.

Listu, jaki napisał do wiernych abp Timothy Paul Broglio, biskup polowy Stanów Zjednoczonych, nie mogli usłyszeć żołnierze uczestniczący w liturgiach w wojskowych kaplicach i kościołach na skutek ingerencji Biura Naczelnego Kapelana Siał Zbrojnych. Zasugerowano, by o liście poinformować tylko w ogłoszeniach duszpasterskich na końcu Mszy św., oraz by sam dokument mógł być dostępny tylko w formie drukowanej, jednak pozbawiony słów hierarchy o tym, że Kościół nie zamierza podporządkować się „niesprawiedliwemu prawu” Obamy. Sekretarz Armii John McHugh miał osobiście poprosić abp. Broglio, by usunął ten fragment, gdyż, jego zdaniem, może prowadzić to do aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa.

Źródło: KAI

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=51481 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]