Aktualizacja strony została wstrzymana

Azerbejdżan zmieni oficjalną nazwę?

Przedstawiciele kilku azerskich partii zaproponowali, by zmienić nazwę państwa na Republikę Azerbejdżanu Północnego. Oznaczałoby to wymowne zmiany w regionie – jak zaraguje Iran?

Przywódca Zjednoczonej Partii Frontu Ludowego Azerbejdżanu Gudrat Gasangulijew argumentuje, że „dwie trzecie terytorium Azerbejdżanu znajduje się obecnie w Iranie, dlatego też należy zmienić nazwę państwa z Republiki Azerbejdżanu na Republikę Azerbejdżanu Północnego. Z kolei deputowany prawicowej partii „Nowy Azerbejdżan” Sijawusz Nowruzow stwierdził, że „jest to dość istotna kwestia” i dlatego parlamentarzyści z ZPFL mają jego pełne poparcie.

„Na świecie istnieją przykłady podobnych rozwiązań, takie jak Korea Północna i Korea Południowa, a także Północny i Południowy Cypr. Byłoby wskazane, ze względu na faktyczny podział terytorium Azerbejdżanu, nazwanie naszego państwa Azerbejdżanem Północnym” – wyjaśnił polityk.

Deputowani zaproponowali również, aby wprowadzić poprawki do artykułu jedenastego azerskiej konstytucji, dotyczącego terytorium kraju. Odtąd artykuł ten miałby stanowić, że kraj Azerów złożony jest z części Północnej, Południowej i Zachodniej.

Szacuje się, że w regionie żyje około 35 – 40 milionów Azerów. Spośród nich tylko osiem milionów to obywatele Azerbejdżanu. Około dwudziestu pięciu milionów przyznających się do azerskiego pochodzenia żyje natomiast w Iranie.

Źródło: pik.tv

Za: Portal Arkana (03-02-2012) | http://www.portal.arcana.pl/Azerbejdzan-zmieni-oficjalna-nazwe,2235.html

Skip to content