USA: Producent wycofuje tabletki antykoncepcyjne

Aktualizacja: 2012-02-2 10:05 am

Z amerykańskiego rynku wycofanych zostanie około miliona opakowań tabletek antykoncepcyjnych, które okazały się wadliwie wyprodukowane. Firma farmaceutyczna Pfizer przyznała się do “błędu na etapie pakowania” – pigułki nie zawierały prawidłowych dawek syntetycznych hormonów. Nie spełniały więc w żaden sposób funkcji środka antykoncepcyjnego.

Przedstawiciel producenta stwierdził, że wadliwe tabletki nie stanowiły żadnego zagrożenia dla zdrowia kobiety, ale ich stosowanie „związane było z ryzykiem nieplanowanej ciąży”. Firma wezwala klientki do „natychmiastowego stosowania niehormonalnych metod antykoncepcji”.

Producent wycofuje czternaście partii preparatu Lo/Ovral i czternaście partii preparatu Norgestrel, łącznie okoła miliona opakowań. Dokładne dane podane są na stronie internetowej firmy Pfizer: [link]

Po raz pierwszy firma farmaceutyczna przyznała się, że antykoncepcyjna skuteczność jej produktu spadła do zera. Natomiast w piśmiennictwie naukowym powoli przebijają się na łamy czasopism medycznych komunikaty z badań nad rzeczywistą skutecznością antykoncepcji. Z roku na rok okazuje się, że efektywność antykoncepcji hormonalnej wcale nie jest taka rewelacyjna. Nawet przy skrupulatnym przestrzeganiu wszystkich zaleceń dotyczących przyjmowania pigułek, kobiety zachodzą w ciążę.   

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 01.02.2012 r.]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=51228 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]