Śląska gazeta i „polskie obozy koncentracyjne”

Aktualizacja: 2012-02-2 6:34 am

Na łamach „Nowej Gazety Śląskiej” ukazał się obszerny artykuł o „polskich obozach koncentracyjnych”. Autor sugeruje, że wbrew prawdzie historycznej Polacy zatajają informacje o powojennych obozach koncentracyjnych.

Już na wstępie autor artykułu zauważa, że „temat tzw. polskich obozów koncentracyjnych jest jednym z najbardziej drażliwych w polskiej debacie publicznej”. Nie przeszkadza to jednak w dalszych dywagacjach na ten temat. Przytaczając wyrwane z kontekstu opinie historyków, autor lansuje skandaliczną teorię dotyczącą istnienia „polskich obozów koncentracyjnych”.

W tej właśnie sprawie w 2007 roku działacze Związku Ludności Narodowości Śląskiej apelowali od UNESCO, aby nie uwzględniać wniosku władz polskich w sprawie zmiany oficjalnej nazwy obozu zagłady Auschwitz-Birkenau na „Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau”. Argumentowano wówczas, że w lutym 1945 roku obóz „przeszedł pod administrację polskiego UB i służył przetrzymywaniu jeńców wojennych oraz osób cywilnych, uznanych za wrogów nowo kształtującej się władzy”. Takie stwierdzenie wywołało oburzenie polskich historyków, którzy argumentowali, że przekazywanie tego typu informacji jest sprzeczne z prawdą historyczną.

Jako główny autorytet w sprawie istnienia „polskich obozów koncentracyjnych”, autor artykułu opublikowanego na łamach „Nowej Gazety Śląskiej” traktuje Kazimierza Kutza, który w programie „Warto rozmawiać” stwierdził, że Ślązaków mordowano w polskich obozach.

Autor artykułu kończy swój tekst stwierdzeniem, z którego wynika, że istnienie „polskich obozów koncentracyjnych” jest faktem ukrywanym przez Polaków.

– Wiele osób i środowisk nie chce przyjąć do wiadomości, że Polska,  która w powszechnej opinii, powstała na gruncie walki z nazizmem, stosowała podobne metody represji wobec własnych obywateli. Przez to tematyka powojennych obozów stała się swego rodzaju tematem tabu, podobnie jak wiele innych części historii, które nie pasują do heroicznego mitu państwa polskiego i jego obywateli – czytamy w tekście.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=51217 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]