Aktualizacja strony została wstrzymana

Nowa technika rozrodu wspomaganego: jeden embrion, trzech rodziców

W 2008 r. brytyjscy naukowcy powołali do życia ludzki embrion, którego materiał genetyczny pochodził od trzech 'rodziców’. Zarodek potraktowali jako biotechnologiczny „dowód koncepcji” –  wykazali, że pomysł na wytwarzanie ludzi o określonych cechach genetycznych jest możliwy do zrealizowania. Daleko idącymi konsekwencjami medycznymi i etycznymi w ogóle się nie przejęli.

Teraz badacze z Uniwersytetu Newcastle (północna Anglia) chcą doświadczalnie opracować  metody leczenia chorób dziedzicznych. Ideą przedsięwzięcia jest uniemożliwienie rodzicom z defektami w ich mitochondrialnym DNA przenoszenia chorób na dzieci.

Mitochondria to małe struktury wewnątrz komórek, które dostarczają im energii. Defekty genetyczne bywają powodem nieprawidłowego działania mitochondriów, co może być przyczyną ponad 40 różnych poważnych schorzeń.

Zespół z Newcastle uważa, iż takich chorób można uniknąć, jeśli embriony przejdą tzw. ‘transplantację’ mitochondrialną. Cała procedura polega na tym, że powołuje się do życia zarodek techniką in vitro, a następnie – zaraz po zapłodnieniu – usuwa jądro komórkowe z powstałej zygoty, które zostaje umieszczone w komórce jajowej z usuniętym kodem DNA. W rezultacie nowy zarodek dziedziczy geny z DNA obu rodziców plus DNA mitochondrialne dawczyni komórki jajowej. Nowa technika jest formą inżynierii genetycznej.

Prof. Doug Turnbull, neurolog z Uniwersytetu Newcastle stwierdził: „Wcześniejsze prace wykazały, że takie manipulacje są możliwe. Nasze doświadczenie pokazało, że możemy prowadzić rozwój tych zarodków do stadium blastocysty”. (5 dni po poczęciu; w stadium blastocysty zarodek zagnieżdża się w śluzówce macicy).

19 stycznia br. fundacja Wellcome Trust – jak sama określa: „popierająca najwybitniejsze umysły w badaniach biomedycznych” – zapowiedziała, że w swoim najnowszym centrum naukowo-badawczym, zorganizowanym za 5,8 mln funtów na Uniwersytecie Newcastle, rozpoczyna długofalowe badania nad „zarodkami trzech rodziców”.

Jednocześnie brytyjski rząd rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia przepisów prawnych zezwalających na „terapeutyczne wykorzystywanie techniki ‘zarodka trzech rodziców’”.

Anthony Ozimic z Society for the Protection of Unborn Children (SPUC), powiedział dziennikarzom: „Te makabryczne eksperymenty są destrukcyjne i niebezpieczne, a przede wszystkim nieetyczne. Zdecydowana większość ludzkich zarodków powołanych do życia w  laboratoriach ginie. Nie spełniają bowiem wymogów „kontroli jakości”, ustalanych przez naukowców biorących udział w takich eksperymentach. A przecież nie ma znaczenia, jak dziecko zostało poczęte. On lub ona jest całkowicie niewinnym członkiem rodziny ludzkiej, a zatem ma pełne prawo do życia!”

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie materiałów SPUC – 19.01.2012 r.]

Za: Human Life International - Polska (30/01/2012) | http://www.hli.org.pl/drupal/pl/node/5834

Skip to content