FBI będzie obserwować konta na Twitterze i Facebooku

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze chce stworzyć system ostrzegania o zagrożeniach, wykorzystujący informacje z serwisów społecznościowych.

System miałby ostrzegać o zagrożeniach w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie.

FBI wystosowało już ofertę do firm, które mogłyby stworzyć oprogramowanie obserwujące takie serwisy, jak Facebook czy Twitter. Biuro uważa, że informacje z serwisów społecznościowych stały się głównym źródłem wywiadowczym, gdyż najszybciej reagują na wydarzenia i można dzięki nim przewidzieć rozwój wydarzeń.

System miałby przeszukiwać serwisy społecznościowe wykorzystując słowa-klucze, wprowadzane przez pracowników FBI, określać stopień zagrożenia i lokalizować je na mapie i automatycznie tłumaczyć obcojezyczne teksty na angielski. Organizacje obrońców praw obywatelskich obawiają się, że system ograniczy wolność wypowiedzi.

Doprowadzi też do inwigilacji obywateli i pozyskiwania przez organy ścigania informacji o ich życiu prywatnym.

sg | IAR

KOMENTARZ BIBUŁY: FBI i inne służby, kosztujące podatnika amerykańskiego miliardy dolarów, już teraz obserwują konta portali społecznościowych, a informacja powyższa mówi jedynie o tym, że służby te będą czyniły to w sposób jeszcze bardziej doskonały, zorganizowany i na większą skalę. Oczywiście wszystko pod pretekstem „wojny z terroryzmem”…

Za: Polskie Radio (26.01.2012) | http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/525724,FBI-bedzie-obserwowac-konta-na-Twitterze-i-Facebooku| FBI będzie obserwować konta na Twitterze i Facebooku

Skip to content