USA nie ratyfikują ACTA

Stany Zjednoczone namawiały inne kraje do podpisania umowy ACTA, tymczasem same nie mają zamiaru ratyfikować kontrowersyjnego dokumentu. Nie będą również zmieniać prawa pod kątem warunków porozumienia. Jak podaje portal internetblackout.org, oznacza to, że ACTA ma chronić interesy tylko firm z USA.

Najprawdopodobniej Amerykanie, jako sygnatariusze porozumienia, będą mieli dostęp do danych obywateli innych krajów, które podpisały ACTA, w tym Polski.

Wywołująca liczne protesty internautów międzynarodowa umowa ACTA – która w czwartek została podpisana m.in. przez Polskę – zobowiązuje jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.

Dokument podpisali też ambasadorowie pozostałych państw UE z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii. Dwa ostatnie państwa opóźniły moment podpisania z powodów proceduralnych i uczynią to w terminie późniejszym.

Ewentualne wejście umowy w życie wymaga jeszcze ratyfikacji.

TLa/internetblackout.org

Za: Stefczyk.info (27.01.2012) | http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/usa-nie-ratyfikuja-acta

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content