Aktualizacja strony została wstrzymana

„Swastyka to dziedzictwo historyczne Litwy”

Sąd Okręgowy w Kłajpedzie uznał, że plakaty z faszystowską swastyką nie są symbolem nazistowskich Niemiec, lecz dziedzictwem historycznym Litwy. Plakaty ze swastyką miała grupa młodzieży na pochodzie z okazji święta Odrodzenia Niepodległości Litwy 16 lutego ubiegłego roku. Policja zatrzymała ich, odebrała plakaty i zaskarżyła do sądu za propagowanie symboliki faszystowskiej.

Sąd w Kajpedzie postanowił zamknąć sprawę, uznając że wykorzystywanie symbolu swastyki nie jest zabronione. Sąd zgodził się z opinią młodzieży uczestniczącej w pochodzie.
„Swastyka nie jest atrybutem nazistów, lecz starożytnym znakiem praojców Litwinów i że później symbolika ta została wykorzystana przez inne narody, w tym przez faszystowskie Niemcy” – czytamy w uzasadnieniu Sądu Okręgowego w Kłajpedzie.

Znaki te zostały znalezione podczas wykopalisk w Kiernowie. Archeolodzy znaleźli tam starożytną biżuterię, na której wyraźnie widać symbole podobne do swastyki.
Przed gmachem sądu i tym razem demonstrowała grupa młodych Litwinów, niosących plakaty z symbolem swastyki.

IAR/KRESY.PL

Za: Kresy.pl (27 stycznia 2012) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/swastyka-to-dziedzictwo-historyczne-litwy

Skip to content