Aktualizacja strony została wstrzymana

Władze Ukrainy zwiększają środki przeznaczone na armię

W 2012 r. budżet wojskowy wzrośnie o trzydzieści procent. 

Finanse Ministerstwa Obrony zamkną się w kwocie szesnastu miliardów hrywien, czyli około dwóch miliardów dolarów. Jest to około 1,1 procenta ukraińskiego PKB. W porównaniu z rokiem 2011 budżet zwiększy się o trzydzieści procent.

Co więcej, zgodnie z nowymi planami Ministerstwa zmienią się priorytety wydatkowania wspomnianych pieniędzy. Zmniejszona zostanie biurokracja, natomiast zaoszczędzone środki przeznaczone zostaną na rozwój technologiczny sił zbrojnych. Koszt zakupu nowego sprzętu wojskowego oraz modernizacji obecnego zamknie się w kwocie 967 milionów hrywien. Dużą część środków przeznaczy się również na prowadzenie własnych badań nad rozwojem technologii wojskowej oraz finansowanie ukraińskich firm, zajmujących się konstrukcjami dla armii.

Priorytetami na rok 2012 pozostają jednak modernizacja treningowych samolotów odrzutowych produkcji czechosłowackiej Aero L-39 Albatros oraz bojowych MiG-29 i Su-25. Oprócz tego Ukraińcy zamierzają kontynuować finansowanie produkcji i modernizacji czołgów T-64 „Bułat” oraz T-84U „Opłot”.

Źródło: pik.tv

Za: Portal Arkana (25-01-2012) | http://www.portal.arcana.pl/Wladze-ukrainy-zwiekszaja-srodki-przeznaczone-na-armie,2184.html