Smutne wieści z Chorwacji: dwie trzecie (z zaledwie 33% uprawnionych do głosowania) wybrało przystąpienie do Unii Europejskiej

Aktualizacja: 2012-01-23 11:06 am
Traktat Akcesyjny z Chorwacją muszą teraz ratyfikować wszystkie kraje członkowskie.

Chorwaci zagłosowali za wejściem ich kraju do Unii Europejskiej. Dane z 99 procent punktów do głosowania pokazują, że zdecydowana większość uczestników wczorajszego referendum akcesyjnego – ponad 66 procent, opowiedziało się za przystąpieniem do Wspólnoty.

Jak wskazują dane państwowej komisji wyborczej, referendum nie wzbudziło powszechnego zainteresowania. Do godziny 16 frekwencja wyniosła zaledwie nieco ponad 33 procent, tymczasem w niedawnych wyborach parlamentarnych o tej samej porze głosy oddało ponad 46 procent uprawnionych.

Wynik referendum nie był jednak oczywisty, bo kryzys ekonomiczny w Europie spowodował, że część Chorwatów stała się niechętna wejściu ich kraju do Unii. Były korespondent Polskiego Radia na Bałkanach Tomasz Kowalczewski podkreśla, że większość Chorwatów, nawet jeśli głosowała na “tak”, patrzy na Europę z rezerwą. Jak dodaje dziennikarz, przeciętny Chorwat, który głosował za akcesją, ma świadomość, że Unia nie rozwiąże wszystkich problemów gospodarczych jego kraju, ale na pewno łatwiej będzie wyjść z tych problemów. Kowalczewski uważa, że za przystąpieniem do Unii głosowali przede wszystkim ludzie młodzi, którzy widzą w Unii swoją przyszłość, łatwość przekraczania granic. Traktat Akcesyjny z Chorwacją muszą teraz ratyfikować wszystkie kraje członkowskie Unii. Gdy to się stanie, w połowie przyszłego roku Zagrzeb oficjalnie stanie się 28. unijną stolicą.

IAR, agkm
Za: Polskie Radio (23.01.2012 ) -- [Org. tytuł: « Chorwacja: dwie trzecie głosów za UniÄ… EuropejskÄ…»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=50556 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]