Węgry: 100-tysięczna demonstracja poparcia dla rządu

Aktualizacja: 2012-01-22 10:03 pm

100 tysięcy węgierskich obywateli oraz zwolenników premiera Viktora Orbána wyszło na ulice Budapesztu, w demonstracji poparcia dla działań węgierskiego rządu, skrytykowanych ostatnio przez Unię Europejską.

Demonstracja, która odbyła się pod szyldem “Pokojowy pochód za Węgry” rozpoczęła się około 17:00 na Placu Bohaterów i ruszyła brzegiem Dunaju pod Parlament. Uczestnicy nieśli flagi narodowe Węgier, świece, pochodnie i transparenty z hasłami poparcia dla działań rządu.

Powodem tak licznej manifestacji było działanie Unii Europejskiej, która wszczęła karne procedury względem Węgier – w związku z “naruszeniem niezależności” banku centralnego, urzędu ds. ochrony danych osobowych oraz nieprawidłową według unijnych dygnitarzy reformą sądownictwa. Jeśli Węgry nie wycofają się z niewygodnych dla Unii reform, grozi im kara finansowa.

Węgierski premier Viktor Orbán wyjawił w środę, że wystosował do głowy Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barosso pismo, w którym zapewnia, że “problemy, zgłoszone przez Komisję Europejską, mogą być łatwo rozwiązane”. Z kolei przedstawiciele Komisji Europejskiej zaznaczyli, że czekają na konkretne kroki ze strony węgierskich władz, w duchu deklaracji premiera Orbána.

W listopadzie 2011 roku Węgry zwróciły się do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wsparcie finansowe, jednak na przeszkodzie w otrzymaniu wsparcia stanęły między innymi wspomniane reformy, które w opinii Komisji Europejskiej uderzają w niezależność węgierskiego banku centralnego. Do rządu Węgier zostanie skierowana lista zastrzeżeń KE, a termin na odpowiedź ze strony węgierskiej został ustalony na 17 lutego. Kolejne dwa miesiące Komisja Europejska rezerwuje sobie na analizę deklaracji węgierskiego rządu oraz odpowiednią decyzję.

Jeśli z kolei węgierski rząd zignoruje żądania Unii, sprawa może zakończyć się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

na podstawie: tsn.ua

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=50535 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]