Szwecja: będzie zakaz uczenia dzieci w domu?

Jedna z liderek współrządzącej Szwecją partii postuluje zmianę prawa edukacyjnego. Dzięki zaproponowanym przepisom, urzędnicy mogliby odbierać dzieci rodzicom, którzy zdecydowali się na domową edukację swoich pociech. 

Szwedzkie media już dwa lata temu przestrzegały przed niemal faszystowskimi planami rządu. Ówczesna reforma była niezwykle sprytna. Dotychczasowe przepisy gwarantują, że uczniowie mogą uczestniczyć w edukacji domowej bez względu na religię lub filozofię rodziców.  Według reformy edukacja w szkołach miałaby być tak wszechstronna i obiektywna, że rząd doszedł do wniosku, iż nie ma potrzeby, by prawo oferowało możliwość edukacji domowej z powodów religijnych lub filozoficznych rodziny. „Prawo rodziców to wyboru rodzaju edukacji dla ich dzieci to fundamentalne prawo człowieka, które na dodatek jest usankcjonowane w Europie”- mówi prawnik „Szwedzkiego Stowarzyszenia Edukacji Domowej” Michael Donnelly. Szwedzi wówczas obronili się przed zakusami rządu. 

Dziś jednak autorytarne zapędy rządu znów wyszły na światło dzienne. Ustami jednej z przedstawicielek Partii Liberalnej Lotty Edholm, rząd proponuje wprowadzenie zmian w prawie w taki sposób, by pozwalało ono urzędnikom odebrać dzieci  tym rodzicom, którzy nie chcą swoich pociech posyłać do szkoły i uczą je w domu. Edholm podkreśla, że rodzice często to robią z powodów religijnych. Oświadczenie polityk zostało odebrane poważnie. Komentatorzy zwracają uwagę, że do tej pory żaden polityk nie postulował tak otwarcie walki z domową edukacją.   

Źródło: fronda.pl, LSN

Za: PiotrSkarga.pl (2012-01-19) | http://www.piotrskarga.pl/ps,9066,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content