Litwa: Kolejarze ukarani za używanie podczas pracy języka polskiego

Aktualizacja: 2012-01-18 2:03 pm

11 pracowników państwowej spółki Lietuvos Geležinkeliai (Litewskie Koleje) zostało ukaranych za to, że w czasie pracy używało języka polskiego i rosyjskiego, a nie państwowego litewskiego – informuje dziś litewski portal Delfi. Wśród ukaranych są kolejarze narodowości polskiej, rosyjskiej, białoruskiej, ukraińskiej, a nawet litewskiej. Wszyscy zostali pozbawieni dodatku do wypłaty.

Według Lietuvos Geležinkeliai ukarani kolejarze – głównie dróżnicy, a także dyżurni i pomocnik maszynisty – porozumiewając się po polsku czy rosyjsku, stwarzali zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego. “Spółka podejmuje wiele starań, by zapewnić bezpieczeństwo przewozu ładunku i pasażerów. Jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa jest należyte używanie przez pracowników języka państwowego podczas wykonywania swych obowiązków” – mówi przedstawiciel Lietuvos Geležinkeliai Vidmantas Gudas. 

Pracownicy kolei zostali ukarani na mocy regulaminu obowiązującego w spółce od 2009 roku. 

W ich obronie stanęła działająca na Litwie Europejska Fundacja Praw Człowieka. Zaapelowała do pokrzywdzonych o zgłoszenie sprawy do sądu i zaproponowała pomoc prawną. Jak poinformowała przedstawicielka fundacji Jekaterina Zieniewicz, na razie nikt decyzji spółki w sądzie nie zaskarżył. 

Na Litwie od 2010 roku obowiązuje zakaz używania w urzędach języka innego niż litewski. Zgodnie z decyzją Litewskiego Najwyższego Sądu Administracyjnego z 20 października 2010 roku, osobom używającym w urzędach państwowych języka mniejszości narodowych grozi grzywna w wysokości 400 litów. 

Delfi.lt/Radio „Znad Wilii”/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (18 stycznia 2012) -- [Org. tytuł: « Kolejarze ukarani za używanie podczas pracy języka polskiego»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=50283 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]