Belgia: policyjna rewizja w kuriach diecezjalnych

Aktualizacja: 2012-01-17 1:46 pm

Policja po raz kolejny dokonała przeszukania w budynkach kościelnych w Belgii. „Operacja kielich” została przeprowadzona 16 stycznia w ramach dochodzenia w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec nieletnich. Objęła ona tym razem diecezje Anvers, Hasselt oraz Malines-Bruksela. W tej ostatniej już w 2010 r. dokonano podobnej akcji, która okazała się nielegalna. Skandal pociągnął za sobą wówczas samorozwiązanie niezależnej komisji zajmującej się sprawą pedofilii w Kościele, której przy okazji nalotu policja skonfiskowała poufne zeznania ofiar. Z kolei następnego dnia (17 stycznia) dokonano przeszukania w siedzibie diecezji Brugii, której były ordynariusz sam był uwikłany w skandale.

Jak stwierdził rzecznik belgijskiego episkopatu ks. Tommy Scholtes, Kościół jest do dyspozycji wymiaru sprawiedliwości, o ile rewizje będą miały podstawy prawne. Poinformował on ponadto, że policja zażądała akt osobowych duchownych podejrzewanych o nadużycia seksualne. Tym razem stróże prawa byli lepiej przygotowani, niż poprzednio, i „pytano o konkretne osoby, a nie szukano na oślep, jak wówczas” – dodał rzecznik.

tc/ rv, catho.be, sir

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=50221 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]