Bojkot produktów izraelskich: kod 729

Aktualizacja: 2006-08-8 12:00 am

Jednym ze sposobów wyrażenia swojego sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez przedsiębiorstwo, jest niekupowanie wytworzonych przez nie produktów. (Zob. np. bojkot samochodów Forda List przywódców 42 grup pro-rodzinnych do zakładów Forda: zaprzestańcie promowania homoseksualizmu!).

Podobny sprzeciw można wyrazić niekupując produktów wytworzonych przez państwo, z którego polityką nie zgadzamy się. Wiele osób podejmuje się tej inicjatywy w stosunku do państwa Izrael, które przez kilkadziesiąt lat łamiąc podstawowe prawa człowieka i nie przestrzegając licznych rezolucji międzynarodowych organizacji, dopuszcza się brutalnych aktów agresji i terroryzmu państwowego.

Produkty wytworzone w Izraelu można rozpoznać (przynajmniej w wielu przypadków – patrz uwaga poniżej*) patrząc na trzy pierwsze cyfry kodu paskowego wydrukowanego na opakowaniu. Stosowany w Europie kod EAN (będący rozwinięciem stosowanego w USA kodu UPC) zawiera dwu- lub trzycyfrowy kod państwa. Izrael posiada kod 729.

Przykład kodu paskowego z zarejestrowanym kodem państwa Izrael (729)

Innym sposobem bojkotu jest unikanie biznesów, które znane są z popierania spornych kwestii. Jedną z firm jawnie popierających politykę Izraela, jest największa na świecie sieć kawiarni Starbucks (około 6500 sklepów). Obecny szef firmy Howard Schultz znany jest w wielu inicjatyw i wypowiedzi wspierających radykalny ruch syjonistyczny, za co zostal uhonorowany specjalnymi wyróżnieniami, m.in. w 1998 roku otrzymał od Jerusalem Fund of Aish HaTorah nagrodę Przyjaciół Syjonu Friend of Zion Tribute Award z okazji 50-lecia istnienia państwa Izrael.

 

* Niestety, w niektórych przypadkach kod państwa nie jest ujęty w kodzie produktu i jedynym sposobem sprawdzenia pochodzenia produktu jest dokładne czytanie opisów na opakowaniu. Niekiedy sama nazwa firmy czy wydrukowany adres internetowy (np. końcówka .il w oznacza Izrael), mogą powiedzieć nam coś więcej o pochodzeniu produktu.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=502 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]