Chiny: Pekin popiera drogę, którą podąża Mińsk

Chiński ambasador w Mińsku, Gong Jianwei powiedział agencji BelTA, że Chiny będą wspierać drogę rozwoju wybraną przez Białoruś. Agencja przypomina, że 20 lat temu, 20 stycznia 1992 roku, Białoruś i Chiny nawiązały stosunki dyplomatyczne.

Według słów nowego ambasadora „Chiny szanują drogę rozwoju Białorusi, która ma na celu promowanie interesów kraju” oraz „wspierają białoruskie wysiłki na rzecz ochrony suwerenności narodowej, utrzymania stabilności społecznej i pobudzenia wzrostu gospodarczego” Zapowiedział on także, że jakiekolwiek zawirowania na arenie międzynarodowej nie będą w stanie zmienić tego stosunku Pekinu do Mińska. W jego przekonaniu, „polityczne zaufanie [obydwu krajów – T.P.] staje się coraz silniejsze

Agencja BelTA powołując się na słowa ambasadora przypomina, że w 2005 roku przywódca Chin Hu Jintao i prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko wydali wspólne oświadczenie zapowiadające wejście w nowy etap kompleksowej i strategicznej współpracy, co dało impuls do rozpoczęcia wspólnej pracy na wielu płaszczyznach.

Za: BelTA

(T.P.)

Za: XPortal (16 stycznia 2012) | http://xportal.pl/?p=1935

Skip to content