Klan Brandestini w ITI

Aktualizacja: 2012-01-16 12:21 pm

Pytania na temat akcjonariatu ITI nie ustają. Wałkuje się uparcie to że kilkadziesiąt tajemniczych spółek offshore z rajów podatkowych, które kontrolują ITI, należy do czterech klanów: Valsangiacomo, Wejchert, Walter i Kostrzewa. A co z Brandestini ?

Klan Brandestini robi od lat w betonie. Najpierw w Szwajcarii a nastepnie w Azji (Singapur, Malezja, Tajlandia). Klan Brandestini jest powiazany z Bruno Valsangiacomo poprzez jego malzonke, Claudie Valsangiacomo-Brandestini.

Firmy klanu Brandestini sa ulokowane w siedzibie firmy Fincoord Valsangiacomo, tak jak spolki ITI czy tez spolki nadzorujace prace spolek Jerzego Staraka.

Glowna firma rozprowadzajaca, Tectus AG, powstala w 1971 roku. Przed laty klan Brandestini chwalil sie inwestycjami w ITI / TVN. Ostatnio wysuwa sie raczej do przodu kasjera ITI z Zurichu, Bruno Valsangiacomo. Prasa sugeruje ze udzialy w ITI sa kontrolowane przez rodzinny holding Tectus AG. Ciezko powiedziec jak to sie ma do kilkudzisieciu spolek offshore, ktore kontroluja ITI.

Klan Brandestini-Valsangiacomo figuruje na 183 miejscu listy 300 najbogatszych rodzin w Szwajcarii (wedlug magazyny Bilanz) z aktywami oszacowanymi na 450 milionow frankow szwajcarskich.

Sam Bruno Valsangiacomo utrzymuje ze jest ojcem-zalozycielem ITI (founding shareholder), pomimo tego ze ITI zostalo zalozone w koncu 1988 roku przez innych Szwajcarow. Ale moze chodzi tutaj o kontunuacje jakies tradycji szwajcarskich kontrolerow, o ktorej malo wiemy.

Gazeta Wyborcza opublikowala niedawno ladna grafike z drzewem ITI (ponizej). Patrzac na to kolorowe drzewko nasuwa sie po raz kolejny pytanie, jak jest to mozliwe ze kasjer ITI z Zurichu, Bruno Valsangiacomo, majac nominalnie tylko 22,8% akcji ITI, trzyma naszych narodowych liderow biznesu z ITI na sznurku i sam decyduje o wszystkim ?

Drzewko Gazety Wyborczej jest ladne, ale czy oddaje wiernie rzeczywistosc ?

 

Rewolucja w TVN. Kulisy przekształceń polskiego medialnego imperium

 

 Źródło: Gazeta Wyborcza

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=50131 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]