Kandydatka na prezydenta Francji: Wprowadzić dzień wolny w święto żydowskie i muzułmańskie

Aktualizacja: 2012-01-14 9:25 pm

Wprowadzenie dnia wolnego od pracy i zajęć szkolnych w żydowskie święto Pojednania (Jom Kippur) i muzułmańskie święto Ofiarowania (Id al-Adha) zaproponowała Eva Joly, kandydatka Zielonych w wyborach prezydenckich, jakie w kwietniu br. odbędą się we Francji. Jej zdaniem każda religia powinna być „równo traktowana w przestrzeni publicznej”.

Francuska polityk przypomniała, że po raz pierwszy idea ta pojawiła się w raporcie nt. wprowadzania w życie świeckości państwa, jaki w 2003 r. przedstawił ówczesnemu prezydentowi Jacques’owi Chirakowi mediator Republiki Bernard Stasi.

Zwracając uwagę na ewolucję, jaka zaszła w ciągu minionego stulecia we „francuskim pejzażu duchowym”, Joly wyraziła przekonanie, że „Republika szczyciłaby się uznaniem najświętszych dni dwóch innych [niż chrześcijaństwo – KAI] wielkich religii monoteistycznych”. Zaproponowała, by święta Pojednania i Ofiarowania były dniami wolnymi we wszystkich szkołach, pod warunkiem jednak, że lekcje zostałyby odpracowane w innym terminie. Natomiast w przedsiębiorstwach pracownicy mogliby wybrać dzień święta religijnego z puli przysługujących im dni wolnych.

Propozycja ta została natychmiast odrzucona przez polityków rządzącej partii UMP, którzy obawiają się, że ich przyjęcie mogłoby otworzyć „puszki Pandory”. Przypomnieli też o podjętej przed laty niepopularnej decyzji o likwidacji dnia wolnego w drugim dniu Zielonych Świąt. Minister szkolnictwa wyższego Laurent Wauquiez oświadczył, że przyznanie dni wolnych żydom i muzułmanom kłóci się z jego rozumieniem świeckości państwa, które ma „historię i korzenie chrześcijańskie”. Zadeklarował jednocześnie, że zwracać będzie uwagę, aby daty egzaminów nie kolidowały z żydowską i muzułmańską tradycją religijną. Również Michel Sapin z Partii Socjalistycznej odrzucił pomysł Joly w imię świeckości państwa.

KAI

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Święto żydowskie i muzułmańskie dniem wolnym od pracy?»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=50069 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]