Coraz więcej Brytyjczyków przechodzi na islam

Jak podał dziennik „Independent”, nowe badania pokazują, że wzrasta liczba Brytyjczyków przechodzących na islam. Gazeta napisała, że szacunkowa liczba brytyjskich konwertytów zawsze była trudna do obliczenia, ponieważ „dane ze spisu nie rozróżniają między osobą religijną, która przyjęła nową wiarę, a tą która urodziła się w niej”.

Zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez międzywyznaniowy think-tank Faith Matters, prawdziwa liczba konwertytów w kraju może sięgać nawet 100 000; co oznacza rocznie około 5000 nowych nawróceń. Poprzednie szacunki utrzymywały liczbę muzułmańskich konwertytów w Wielkiej Brytanii pomiędzy 14.000, a 25.000.

Ganczarski, uordzony w Polsce, w Niemczech przeszedł na islam, skazany na 18 lat więzienia za działalność terrorystyczną

Badanie korzysta z danych ze szkockiego spisu z 2001 roku, jedynego studium, w którym pytano respondentów, jaka była ich religia z urodzenia i później, w czasie przeprowadzania badania. Badacze oddzielili część respondentów, która przeszła na islam z uwagi na zaplecze etniczne, co pozwoliło oszacować wyniki dla całej Wielkiej Brytanii.

Przeprowadzono również ankiety w londyńskich meczetach, starając się dociec, ile ma w nich miejsce nawróceń na islam rocznie. Wynik dał liczbę 1400 osób w stolicy w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co w skali kraju oznacza około 5.200 nawróceń na islam każdego roku. Liczby te są porównywalne z badaniami z Niemiec i Francji, które podają, że w każdym z tych krajów miało miejsce około 4.000 nawróceń rocznie.

Fiyaz Maughal, dyrektor Faith Matters, zapytany o to, dlaczego ludzie nawracają się w takiej liczbie, odpowiedział: „Myślę, że zdecydowanie istnieje zależność miedzy wzrastającą liczbą nawróceń, a rozgłosem na temat islamu w życiu publicznym. Ludzie chcą się dowiedzieć, czym jest islam, a kiedy to już zrobią, podążają w różnych kierunkach. Niektórzy wzruszają ramionami i wracaj do swojego dotychczasowgo życia, ale niektórym nieuchronnie spodoba się to, co odkryją i stają się konwertytami”.(p)

Tłumaczenie: JK

Źródło: http://english.alarabiya.net/articles/2012/01/05/186544.html

Za: EuroIslam.pl (14 stycznia 2012) | http://www.euroislam.pl/index.php/2012/01/coraz-wiecej-brytyjczykow-przechodzi-na-islam/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content