Korporacja Monsanto wydała 2mln dolarów na lobbing za GMO

Aktualizacja: 2012-01-13 7:29 am

Aż 2 miliony dolarów na lobbing w amerykańskich władzach wydała korporacja Monsanto w trzecim kwartale ubiegłego roku. Starania korporacji skupiały się głównie na wywieraniu nacisków zarówno na Kongres Stanów Zjednoczonych, jak i na Departament Rolnictwa (Department of Agriculture, USDA) – celem jest osłabienie restrykcji dotyczących genetycznie modyfikowanych buraków cukrowych i lucerny. Monsanto chce, aby załagodzone zostały przepisy dotyczące praw patentowych związanych z żywnością genetycznie modyfikowaną, a także zasady uprawy takiej żywności.

Informacje o skali lobbingu oraz astronomicznej kwocie, jaką w zaledwie jeden kwartał wydała Monsanto na ten cel, zostały ujawione pod koniec ubiegłego roku. Łącznie, za danymi z serwisu OpenSecrets.org, korporacja Monsanto wydała na lobbing w amerykańskich władzach 5 milionów dolarów, a i tak jest to w tym kontekście relatywnie niska kwota. W poprzednich latach kwoty te oscylowały w granicach 8-9 milionów.Rozwój badań nad genetycznie modyfikowaną roślinnością spożywczą jest jednym z priorytetów Monsanto, zatem lobbing za odpowiednimi i wygodnymi dla niej prawami patentowymi jest newralgicznym celem, którego osiągnięcie zapewni jej gigantyczne zyski z GMO w przyszłości.

na podstawie: ekologia.pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49945 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]