Korporacja Monsanto wydała 2mln dolarów na lobbing za GMO

Aż 2 miliony dolarów na lobbing w amerykańskich władzach wydała korporacja Monsanto w trzecim kwartale ubiegłego roku. Starania korporacji skupiały się głównie na wywieraniu nacisków zarówno na Kongres Stanów Zjednoczonych, jak i na Departament Rolnictwa (Department of Agriculture, USDA) – celem jest osłabienie restrykcji dotyczących genetycznie modyfikowanych buraków cukrowych i lucerny. Monsanto chce, aby załagodzone zostały przepisy dotyczące praw patentowych związanych z żywnością genetycznie modyfikowaną, a także zasady uprawy takiej żywności.

Informacje o skali lobbingu oraz astronomicznej kwocie, jaką w zaledwie jeden kwartał wydała Monsanto na ten cel, zostały ujawione pod koniec ubiegłego roku. Łącznie, za danymi z serwisu OpenSecrets.org, korporacja Monsanto wydała na lobbing w amerykańskich władzach 5 milionów dolarów, a i tak jest to w tym kontekście relatywnie niska kwota. W poprzednich latach kwoty te oscylowały w granicach 8-9 milionów.Rozwój badań nad genetycznie modyfikowaną roślinnością spożywczą jest jednym z priorytetów Monsanto, zatem lobbing za odpowiednimi i wygodnymi dla niej prawami patentowymi jest newralgicznym celem, którego osiągnięcie zapewni jej gigantyczne zyski z GMO w przyszłości.

na podstawie: ekologia.pl

Za: Autonom.pl (13 stycznia 2012)| http://autonom.pl/index.php/news/informacje/1534-korporacja-monsanto-wydala-2mln-dolarow-na-lobbing-za-gmo

Skip to content