Irański profesor atomistyki zamordowany przez izraelskich terrorystów

Aktualizacja: 2012-01-12 2:15 pm

W wyniku wybuchu bomby zginął irański naukowiec pracujący w ośrodku atomowym w Natanzie. Teheran uważa, że za zamachem stoi Izrael.

Specjalista ds. atomistyki prof. Mostafa Ahmadi Roshan zginął wczoraj w Teheranie. Był znanym wykładowcą uniwersyteckim. Dziewięć lat temu uzyskał dyplom z chemii na teherańskim uniwersytecie Szarif, będącym najbardziej renomowaną techniczną uczelnią w kraju. Nadzorował też jeden z wydziałów w irańskim ośrodku atomowym w Natanz, gdzie stał na czele wydziału zajmującego się wzbogacaniem uranu. Jak informuje miejscowa policja, powołując się na świadków, bombę pod samochodem naukowca podłożyli dwaj niezidentyfikowani motocykliści. Na skutek silnego wybuchu ranne zostały także co najmniej dwie osoby, najprawdopodobniej przypadkowi przechodnie. Irańskie media nie podają jednak żadnych szczegółów w ich sprawie.

Cytowany przez agencję Fars zastępca gubernatora Teheranu Safarali Baratlu poinformował, iż odnaleziony pod zniszczonym samochodem ładunek to bomba magnetyczna. – Ładunek był bombą magnetyczną, taką samą jaką ostatnio wykorzystywano do zabójstwa naukowców – powiedział Baratlu. Jego zdaniem, za zabójstwem 32-letniego profesora stoi Izrael, który chce zaostrzyć sytuację przed marcowymi wyborami parlamentarnymi w Iranie. Inni zaś są zdania, iż działania tego typu mają na celu powstrzymanie irańskiego programu nuklearnego. Odpowiadając na ich obawy, wiceprezydent Mohammad Reza Rahimi zapewnił wczoraj, że zabójstwa irańskich naukowców nie powstrzymają tego postępu. – Dziś ci, którzy udają, iż walczą z terroryzmem, uderzają w naszych naukowców, ale powinni oni wiedzieć, że (naukowcy) są bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani, by iść drogą naukowego postępu – powiedział wiceprezydent, którego cytuje PAP.

Zachód od wielu lat oskarża Iran o dążenie do zbudowania bomby atomowej, czemu ten kategorycznie zaprzecza, twierdząc, iż jego program ma charakter wyłącznie pokojowy. Na początku tygodnia kraj ten potwierdził, iż rozpoczął wzbogacanie uranu w swym podziemnym kompleksie nuklearnym Fordo. W odpowiedzi sekretarz stanu USA Hillary Clinton oznajmiła, że Iran jawnie ignoruje swe zobowiązania międzynarodowe, i wezwała władze tego kraju do natychmiastowego przerwania prac nad wzbogacaniem uranu. Stany Zjednoczone postanowiły też nałożyć na Iran kolejne sankcje.

Marta Ziarnik

Za: Nasz Dziennik, Czwartek, 12 stycznia 2012, Nr 9 (4244) -- [Org. tytuł: « Sposób na irański program atomowy»]
Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49909 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]