USA: Kliniki in vitro nie mówią prawdy

Wiele amerykańskich klinik sztucznego zapłodnienia nie informuje dawczyń komórek jajowych, że embriony powołane do życia z tych komórek mogą stać się „materiałem biologicznym” przeznaczonym do badań nad komórkami macierzystymi. W czasopiśmie „Fertility and Sterility” opublikowano wyniki rządowych badań sondażowych.  

Postępowanie klinik jest próbą ominięcia powszechnego sprzeciwu wobec badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi. Co trzeci Amerykanin uważa je za nieetycznie.

Aż 2 kliniki na 100 w ogóle nie stosują formularzy zgody, gdzie dawczyni może zaznaczyć na co przeznacza swoje komórki rozrodcze.

Natomiast spośród 66 klinik, które formalnie stosują takie formularze i jednocześnie przekazują embriony do badań, tylko 20 uprzedziło dawczynie komórek o ewentualnym przeznaczeniu zarodków. Tylko 3 kliniki spośród 38, które wykorzystują embriony do badań, poinformowało dawczynie o faktycznym losie ich embrionów.

„Sondaż pokazał, że zdecydowana mniejszość ośrodków zapłodnienia pozaustrojowego, choćby oględnie informuje dawczynie komórek jajowych, że gamety przekazane ‘na rzecz leczenia bezpłodnych par’, mogą zostać użyte do poczęcia embrionów przeznaczonych jako materiał do doświadczeń medycznych” – stwierdził Gerald Owen Schaefer z National Institutes of Health w Bethesda (Maryland). „Jeszcze mniej wprost wymienia badania nad zarodkowymi komórkami macierzystymi”.

Kliniki obawiają się, że podanie „tak szczegółowych informacji” może mieć istotny wpływ na ostateczną decyzję niektórych dawczyń o przekazaniu klinikom komórek rozrodczych.  

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie informacji Reuters Health – 03.01.2012 r. via SPUC – 05.01.2012 r.]

USA: Kliniki in vitro nie mówią prawdy

Za: Human Life International - Polska (10/01/2012) | http://www.hli.org.pl/drupal/pl/node/5780

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content