USA: Żydowski szpieg przyznał się do przekazywania Izraelowi tajnych informacji

Aktualizacja: 2008-12-30 5:54 pm

Podczas toczącego się śledztwa o szpiegostwo przeciwko amerykańskiemu obywatelowi pochodzenia żydowskiego, podejrzany Ben-Ami Kadish przyznał się do przekazywania tajnych informacji Izraelowi.

Kadish, pracując jako inżynier i kierownik militarnych ośrodków w New Jersey, w latach 1979-1985 przekazywał Izraelowi tajne informacje dotyczące broni jądrowej, plany samolotów F-15 i systemu obronnego Patriot. Po aresztowaniu innego żydowskiego szpiega pracującego dla Izraela, Jonathana Pollarda, Kadish stał się “uśpionym agentem”. Ze swoim prowadzącym izraelskim agentem, Yosef Yagur – który był również prowadzącym Pollarda – utrzymywał jednak kontakty aż do marca 2008 roku, czyli na miesiąc przed aresztowaniem dokonanym 21 kwietnia przez amerykańskie służby FBI. Oskarżony przyznał się do przekazania “50-100 tajnych dokumentów”.

Kadish twierdził podczas śledztwa, że motywacją była “chęć pomocy Izraelowi”, a jak zeznawał jeden z jego przyjaciół: “Kadish jest człowiekiem o orientacji  bardzo patriotycznej”. Stwierdza, że nie brał żadnych pieniędzy za swoją szpiegowską działalność, z wyjątkiem “drobnych podarunków i [opłat za] okazjonalne obiady z rodziną w restauracji”.

Kadish, który wychowywał się na ziemiach ówczesnej Palestyny, walczył w szeregach terrorystycznej organizacji Haganah, bezpośredniego prekursora dzisiejszej armii izraelskiej zwanej “Izraelskimi Siłami Obronnymi”.

Wyrok w sprawie o szpiegostwo ma zapaść przed sądem na Manhattanie 13 lutego 2009 roku.

Izraelski szpieg Ben-Ami Kadish wpisuje się na długą listę żydowskich szpiegów, występujących w tej profesji w wielkiej nadreprezentacji.


Na podstawie: Haaretz | CIOCENTRE


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=4964 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]