Aktualizacja strony została wstrzymana

Raport Instytutu Medycyny Amerykańskiej Akademii Nauk: korelacja pomiędzy „aborcją” a przedwczesnymi porodami i rakiem piersi

Wstępny raport Instytutu Medycyny amerykańskiej Akademii Nauk (Institute of Medicine – IOM, National Academies of Science) podaje, że dokonanie w przeszlości „aborcji w pierwszym trymestrze ciąży” jest jedną z przyczyn przedwczesnego porodu. Przedwczesny poród jest z kolei uznawany za jedną z przyczyn choroby mózgowego porażenia u dzieci oraz raka piersi u matek. Wyniki raportu mogą mieć wielkie znaczenie w formułowaniu przepisów prawnych. Raport IOM podaje, że w Stanach Zjednoczonych nastąpił wzrost ilości przedwczesnych porodów o 30 procent w porównaniu z rokiem 1981 i że znacznie obciążają one finansowo społeczeństwo amerykańskie. W jednym tylko roku 2005 przedwczesne porody kosztowały społeczeństwo amerykańskie aż 26,2 miliarda dolarów.

Raport Instytutu IOM wskazuje również na dodatkowy czynnik łączący „aborcję” z rakiem piersi. Jeśli bezdzietna kobieta po przeprowadzeniu „aborcji” nie jest w stanie zajść w ciążę bądź donosić dziecko i pozostaje bezdzietna, organizacje badające przyczyny raka twierdzą, że taka bezdzietność jest czynnikiem wpływającym na raka piersi.

Od roku 1963 co najmniej sześćdziesiąt poważnych badań naukowych wskazuje na występowanie łączności pomiędzy aborcją a przedwczesnymi porodami. W zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO) podała o dodatkowym czynniku korelacji pomiędzy aborcją i rakiem, którym są doustnie zażywane środki antykoncepcyjne.


Skip to content