„Eksperci” preparują „naukowe argumenty” wspierające samobójstwo wspomagane

„Eksperci” wspierający brytyjskie środowisko zwolenników eutanazji oświadczyli, że istnieją mocne argumenty na rzecz legalizacji wspomaganego samobójstwa osób terminalnie chorych.

Komisja ds. Samobójstwa Wspomaganego – powołana i finansowana przez think tank Demos, lewicowy ośrodek badań i analiz dotyczących polityki społecznej oraz spraw publicznych – oficjalnie stwierdziła, że obecne rozwiązania prawne, zakazujące wszelkich form eutanazji, są „nieadekwatne”.

W opublikowanym dzisiaj (5 stycznia 2012 r.) raporcie, Komisja popiera działania mające na celu legalizację samobójstwa wspomaganego. Pomoc przy samobójstwie powinna być udzielana według ściśle określonych reguł, aby wykluczyć jakiekolwiek nadużycia.

Reakcje środowisk opiniotwórczych są mieszane. Najczęściej powtarza się zarzut, że dokument jest po prostu stronniczy.

Opracowanie raportu sfinansował pisarz fantasy Terry Pratchett, znany milionom czytelników autor cyklu „Świat Dysku”. W 2007 r. media poinformowały, że Pratchett cierpi na rzadką odmianę choroby Alzheimera. Od wielu lat pisarz aktywnie angażuje się w walkę na rzecz legalizacji eutanazji.

Panel przygotowujący raport przez rok opracowywał „dowody na konieczność zalegalizowania eutanazji”. Jak podają autorzy, dowody otrzymano z ponad 1300 źródeł. Niektóre środowiska i instytucje poproszone o wspólpracę odmówiły z powodu niekompetencji Komisji i jej tendencyjnych założeń.

W podsumowanu raportu stwierdzono, że samobójstwo wspomagane powinno być dozwolone, jeśli zainteresowana osoba ma ukończone 18 lat, jest terminalnie chora i ma przed sobą mniej niż 12 miesięcy życia, nie jest upośledzona umysłowo lub zaburzona psychicznie i podejmuje wolną decyzję. Przed aktem samobójstwa pacjent powinien być przebadany przez dwóch niezależnych lekarzy. Ofiara sama powinna zażyć farmaceutyki powodujące śmierć, nie można jej w tym pomagać.

Rzeczniczka British Medical Association (BMA, Brytyjskie Towarzystwo Medyczne), które odmówiło współpracy z Komisją, powiedziała dziennikarzom: „Chociaż w raporcie odnajdujemy poglądy pewnej części środowiska medycznego, to BMA jest przekonane, że większość lekarzy nie chce legalizacji wspomaganego samobójstwa”.

Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że nie planuje zmiany obowiązującego prawa.        

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI-Polska na podstawie materiałów BBC News / Health (N.Triggle) – 05.01.2012 r.]

Za: Human Life International - Polska -- Polski serwis pro-life (05/01/2012) | http://www.hli.org.pl/drupal/pl/node/5770 | Samobójstwo wspomagane: Mocne argumenty za legalizacjÄ…?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content