Włochy się zbroją: Połowa pieniędzy na „pakiet antykryzysowy” przeznaczona na zakup 131 myśliwców

15 miliardów euro – połowę sumy, jaką przynieść ma pakiet antykryzysowy, kosztować będzie Włochy dostawa 131 myśliwców bombardujących najnowszej generacji.

Wiadomość o tym wywołała protesty opinii publicznej, a wynik toczącej się wokół tej sprawy polemiki, nie jest z góry przesądzony.

Minister obrony admirał Giampaolo Di Paola twierdzi, że wycofanie się z umowy, którą on sam podpisał w 2002 roku, kosztowałoby Włochy znacznie więcej niż piętnaście miliardów euro. Niezależne źródła ustaliły tymczasem, że wypowiedzenie kontraktu nie pociągnęłoby za sobą żadnej kary, w najgorszym zaś wypadku Włosi zapłaciliby Amerykanom niecały miliard.

Z dostawy samolotu Fighter F-35 zamierzają zrezygnować cztery z ośmiu zaangażowanych w ten program krajów, mianowicie Norwegia, Kanada, Australia i Turcja. Włochy nie byłyby więc pierwsze.

IAR,wit

Za: Polskie Radio (04.01.2012) | http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/511052,Polowe-pieniedzy-na-leczenie-kryzysu-pochlona-samoloty | Połowę pieniędzy na leczenie kryzysu pochłonÄ…... samoloty

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content